Množstvo lietadiel nebude mať pravdepodobne v najbližších rokoch využitie, keďže epidémia znížila počet cestujúcich. Odhaduje sa, že pokles pasažierov bude výrazný a niektoré scenáre predpovedajú tento pokles  na viac ako 50 percent.

Najväčšie otázniky zostávajú visieť nad velikánom, ktorý dokáže v niektorých prípadoch prepraviť približne 850 cestujúcich. Hovoríme o modeli A380 Superjumbo z produkcie spoločnosti Airbus, ktorý je doposiaľ najväčším dopravným lietadlom na svete.

Dnes už vieme, že leteckí dopravcovia ako napríklad Emirates alebo Lufthansa premýšľajú nad vyradením týchto obrích lietadiel. Nové objednávky prakticky neexistujú a staré sa rušia.

Lietadlo Boeging 777 spoločnosti Emirates.
Neprehliadnite

Letecký gigant Emirates chce prepustiť 30-tisíc ľudí a zastaviť prevádzku obrích airbusov

Presadia sa menšie lietadlá

V súčasnosti prevádzkuje lietadlá typu Airbus A380 dovedna 15 leteckých dopravcov a do dnešného dňa ich bolo vyrobených 234. Najviac, až 115, vlastní dubajský prepravca Emirates, ktorý sa stal kľúčovým partnerom pre spoločnosť Airbus.

Teraz sa však ozývajú hlasy, ktoré neveštia týmto lietadlám nič dobré. CEO Emirates Tim Clark ešte na začiatku mája povedal, že éra Airbusu A380 skončila, práve v dôsledku krízy, akú letecký priemysel nezažil ešte nikdy v histórii.

„Vieme, že éra Airbusu A380 skončila, takisto ako Boeingu 747,“ uviedol Clark v rozhovore pre dubajský portál The National. Nasledujúce roky sa podľa neho budú letecké spoločnosti spoliehať na novšie a menšie modely lietadiel, v dôsledku zníženého dopytu po cestovaní. Konkretizoval, že budúcnosť vidí  v modeloch ako sú Airbus A350 alebo Boeing 787. „Na trhu budú mať vždy svoje miesto,“ povedal Clark s tým, že dopyt po týchto modeloch bude taktiež nižší, ale do budúcna môže byť situácia na trhu naklonená práve im.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa