Embraco Slovakia, ktoré v Spišskej Novej Vsi vyrába kompresory a kondenzačné jednotky, investuje v tomto roku približne 3,8 milióna eur. Investície nebudú mať priamy vplyv na prijímanie zamestnancov, sú určené na zdokonalenie procesov a produktov s cieľom zvýšiť kvalitu a produktivitu v závode.

Aktuálny nábor pracovných síl súvisí s nábehom linky EM (Embraco Mini) na kompresory pre domáce chladenie. Firma tu práve spustila druhú zmenu a v máji chce rozbehnúť tretiu. Od začiatku roka nabrala 330 zamestnancov a plánuje prijať ešte približne sto. Po skončení náboru by v nej malo pracovať takmer 2 400 ľudí. Zamestnanosť sa tak priblíži roku 2008 a bude patriť k najvyšším v takmer pätnásťročnej histórii fabriky.

Do linky a novej haly investovalo Embraco v uplynulých dvoch rokoch 13,5 milióna eur vrátane štátnej podpory. Inštalovaná kapacita sa tak dostala na 5,4 milióna výrobkov ročne. Vlani predali vyše 3,5 milióna kusov a tržby medziročne vzrástli o necelých päť percent, skoro na 180 miliónov eur. Podľa tohtoročnej prognózy hodlá Embraco predať vyše 4,5 milióna produktov.

Aktuálne má závod dostatok objednávok, vrátane produktov pre komerčné aplikácie. Generálny riaditeľ Norbert Brath však hovorí, že musia byť opatrní, lebo trhy sú nevyspytateľné a druhý polrok nemusí byť taký dobrý. Tvrdí, že hoci jar je tradične silnou sezónou, v záujme zákazníkov sa odráža tiež fakt, že Embraco si dobre počína na celosvetovom trhu. A úspešne sa etabluje aj v rámci materskej brazílskej korporácie, o čom svedčí rozvoj výskumno-vývojového oddelenia. Počet zamestnancov sa v ňom po vlaňajšom prírastku už blíži k stovke a podľa N. Bratha rozbiehajú stále viac projektov tohto charakteru.

Embraco investuje na Spiši 3,8 milióna eur

Foto - SITA / Rastislav Ovšonka