Najzmysluplnejšie sa pritom javia v preprave osôb a tovarov v rámci miest, v hromadnej doprave pasažierov a dodávke tzv. poslednej míle.

Výhody spočívajú nielen v ekologickom nastavení firiem, ale aj v ekonomickom riešení optimalizácie prevádzkových nákladov a znížení závislosti od dodávky a ceny fosílnych palív. Kľúčovou podmienkou komfortnej a pritom efektívnej prevádzky elektrických a plug-in hybridných vozidiel vo firemných flotilách je však fungujúci systém nabíjania.

Čo všetko by mal fleetový manažér zvážiť pri aplikácii elektromobility?  

Skôr než sa vo firme prikročí k elektrifikácii vozového parku, treba špecifikovať jej rozsah a určiť hlavné kritériá. Zvážiť účel a vyťaženie vozidiel, ich trasovanie a z toho vyplývajúce požiadavky na nabíjanie (pomalé, rýchle, vysokorýchlostné). Tiež treba vziať do úvahy dostupnosť parkovacích miest na firemnom parkovisku a rezervovanú kapacitu prívodnej siete. Od toho potom závisí voľba konkrétneho typu nabíjačky, prípadne ich kombinácia. Ak bude nabíjací systém efektívny, môžu elektromobily vo flotile usporiť energie.

Aké sú najnovšie možnosti nabíjania pri zriaďovaní e-fleetu?

ABB je globálnym lídrom v riešeniach pre udržateľnú dopravu a pravidelne prichádza s novými špičkovými produktmi, ktorými určuje trend a triedy nabíjacej infraštruktúry. Rovnako v segmente nočného nabíjania striedavým prúdom (AC), ako aj v oblasti stredne rýchleho a ultrarýchleho nabíjania jednosmerným prúdom (DC).

Ekonomické riešenie

Najväčšia časť parkovacích miest, ktoré slúžia na nočné nabíjanie, sa zvykne osadzovať nabíjačkami na pomalé až stredne rýchle nabíjanie do 25 kW. Aktuálnou novinkou ABB v tomto segmente je Terra AC vo variantoch až do 22 kW. Je odpoveďou ABB na rastúci dopyt po kvalitnom a cenovo dostupnom riešení nabíjania. Svojimi funkciami umožňuje efektívne a inteligentné riadenie a využitie prípadného výkonu z doplnkových obnoviteľných zdrojov energie či integrácie do systémov správy inteligentných budov. Fleet manažérom to umožňuje prispôsobiť výkon nabíjania a spotrebičov podľa potreby a maximalizovať tak nabíjací výkon a nákladovú efektivitu.

Zlatá stredná cesta

V segmente stredne rýchleho nabíjania je v ponuke nabíjacia stanica Terra DC wallbox, ktorá dobíja batérie elektrického vozidla jednosmerným prúdom, čím odpadá výkonové obmedzenie palubnej nabíjačky. Disponuje špičkovým výkonom 24 kW, dotykovým displejom a robustným dizajnom pre spoľahlivú prevádzku aj v náročných podmienkach. Výhodou je rozsah výstupného napätia až do úrovne 920 V, ktorý možno v budúcnosti hojnejšie využívať už pri výrobe elektro-vanov, autobusov i nákladných áut.

Ideálna kombinácia…

Pri zriaďovaní nabíjacieho parku pre firemný fleet je vhodné určité nabíjacie miesta osadiť rýchlonabíjačkou Terra24/54. Ide o najrozšírenejšiu multištandardnú nabíjaciu stanicu. Je modulárne škálovateľná od 20 do 50 kW, s dotykovým displejom a napätím až do úrovne 920 V. Výhodou tejto stanice je možnosť simultánneho nabíjania AC a DC prúdom. DC strana je vybavená konektormi pre japonský štandard CHAdeMO, ako aj európsky CCS2.

Pripravené na budúcnosť

Väčšina elektrovanov, autobusov a nákladných áut pre fleetové riešenia zajtraška bude disponovať aj možnosťou vysokorýchlostného nabíjania od 150 do 600 kW. Pre tento segment ABB už dnes ponúka riešenia. Nabíjacia stanica TerraHP je koncipovaná ako škálovateľný systém: výkonový kabinet – výdajný stojan či pantograf alebo skrinka do depa. Výhodou tejto konfigurácie je možnosť vzdialenej inštalácie výkonových kabinetov, ktoré sú často umiestnené do technologických priestorov. Dosiahne sa tak čistejší architektonický vzhľad, vyššia bezpečnosť a nižšia hlučnosť nabíjacieho parku. Manipuláciu s výdajným stojanom zjednodušuje dotykový displej i LED osvetlenie, ktoré je tiež možné prispôsobiť farbám korporátnej identity.

Inštalácia vysokorýchlostnej nabíjačky sa už dnes používa v segmente luxusných elektromobilov. Z fleetového hľadiska je vhodná najmä pre depá, kde možno počas nočného státia sekvenčným nabíjaním batérií elektroautobusov dosiahnuť úsporu na rezervovanej kapacite prívodnej siete. V aplikácii príležitostného nabíjania sa najviac uplatňuje riešenie s pantografom. Už za pár minút nabíjania počas státia na zastávke či otočke autobusu môže vozidlo získať dojazd desiatok kilometrov. Pre predstavu, táto energia vystačí bežnému elektromobilu na stovky kilometrov.

Všetky nabíjacie stanice ABB ponúkajú bezpečné, inteligentné a udržateľné riešenie nabíjania, ktoré umožňuje konfiguráciu a aktualizáciu softvéru prostredníctvom cloudu. Tak poskytujú veľkú flexibilitu, minimalizujú potrebu zásahu na mieste a maximalizujú prevádzkyschopnosť, dostupnosť a efektivitu.

Alexander Klačman