V najbližších troch mesiacoch časť slovenského hospodárstva vôbec nebude trápiť pandémiou vyvolaná kríza. Nových zamestnancov plánuje prijať každý desiaty domáci podnik a v prípade otvorenia obchodov môže už počas 2. kvartálu 2020 výrazne klesnúť počet ľudí bez práce.

Optimistický vývoj v najbližších mesiacoch ukazuje čistý index trhu práce od personálnej spoločnosti ManpowerGroup. Ten zosilnel o desať percentuálnych bodov a pre najbližšie tri mesiace ukazuje hodnotu plus šesť. Ide o pomerne výrazne zlepšenie, keďže v úvode roka bol index na hodnote mínus štyri a z dnešného pohľadu správne signalizoval rast nezamestnanosti.

Miera evidovanej nezamestnanosti v januári tohto roka stúpla na 7,81 percenta a zamestnanie si momentálne aktívne hľadá takmer 214-tisíc Slovákov. Firmy zároveň prostredníctvom úradov práce stále nevedia obsadiť viac ako 64-tisíc voľný pracovných miest.

Volkswagen naberá ľudí

Masívne nábory avizujú hlavne firmy pôsobiace v stavebníctve, finančníctve, veľkoobchode a maloobchode. S koncom zimy sa totiž vždy rozbieha zatepľovanie panelákov a naozaj veľké nábory prídu v prípade rozbehnutia razantnejšej výstavby dopravnej infraštruktúry. Vo svete zároveň stále rastie dopyt po tovaroch vyrobených na Slovensku a sto nových robotníkov aktuálne prijíma bratislavská automobilka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa