„Firmám sa už začína viac dariť, čo vidno na ukazovateľoch z reálnej ekonomiky aj na vkladoch,“ uvádza sa v augustovom bulletine Národnej banky Slovenska (NBS).

Počas prvých troch mesiacov tohto roka klesli vklady firiem o 746,2 milióna eur na takmer 14 miliárd eur. Karta sa obrátila už v ďalšom kvartáli a od začiatku apríla do konca júna podnikatelia vo finančných inštitúciách uložili takmer 1,27 miliardy eur. Vklady nefinančných spoločností v bankách v júni 2020 dosiahli hodnotu takmer 15,27 miliardy eur.

Finančné rezervy si firmy dokázali tvoriť aj pri nižších tržbách hlave vďaka znižovaniu nákladov a mnohým zamestnancom pandémia okresala mzdy. Slovenskej ekonomike totiž koronavírus priniesol jeden z najväčších pádov v histórií. V druhom štvrťroku sa hrubý domáci produkt krajiny (HDP) oproti prvému znížil o 8,3 percenta.

Spolu s automobilkami sa na Slovensku slušne rozbieha aj výroba televízorov
Zdroj: Henrich Mišoviè
Spolu s automobilkami sa na Slovensku slušne rozbieha aj výroba televízorov

Mierny optimizmus podnikateľov

Obrovské hospodárske škody spôsobilo zatvorenie obchodov a situácia sa začala zlepšovať až po ich opätovnom otvorení. „S uvoľnením opatrení a zvýšení ekonomickej aktivity, ktoré vidieť na raste vkladov, dokázali firmy pravdepodobne viac financovať svoje potreby aj z vlastných zdrojov,“ uviedla NBS.

Zlepšenie situácie potvrdzujú aj podnikatelia. „V priemysle panuje mierny optimizmus a veríme, že to najhoršie už máme za sebou a čaká nás dlhý návrat na predkrízové úrovne,“ povedal pre TREND viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula. Domáce podniky sa pravdepodobne na úroveň pred krízou dostanú až v roku 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa