Slovenské spoločnosti sú v oblasti získavania kapitálu prostredníctvom vstupu na burzu zrejme ešte menej než len začiatočníkmi. Nemení to ani fakt, že jednou z najväčších kotácii na susednej pražskej burze bola nedávno práve tunajšia firma.

Aktuálny vývoj na európskych burzách s najväčšou pravdepodobnosťou tento trend tiež nezmení, keďže viaceré tituly evidujú výraznejšie poklesy a akciové výpredaje naďalej dominujú nielen intradennému obchodovaniu. Svoje si už stihol zažiť aj slovenský nováčik Gevorkyan.

Akciová V4

Región Vyšehradskej štvorky mal v mnohých oblastiach a dlhé dekády vysoký potenciál. Dokázal pritiahnuť mnohých svetových investorov a globálne firmy, ktoré tu preinvestovali už desiatky miliárd eur.

Napriek tomu sa tento región nikdy nestihol vyprofilovať vo verejnom obchodovaní a hoci všetky krajiny V4 majú vlastné burzy cenných papierov, ich hĺbka a potenciál sa výrazne líšia. Nehovoriac o tom, že nedosahujú na veľkosť svetových obchodných hubov, ako je Londýn, New York či Hong Kong.

Azda s výnimkou Varšavskej burzy (GPW), ktorá pritiahla množstvo aj nadnárodných firiem, či rakúskej Wiener Boerse (WB), ktorá dáva priestor na obchodovanie najväčších lokálnych hráčov priemyslu, sú ostatné burzy skôr povinnou jazdou na trhu.

Slovenské spoločnosti, ktoré sa obchodujú na okolitých burzách sú len dve, okrem firmy Gevorkyan má svoj titul na poľskej burze spoločnosť Tatry Mountain Resorts, tá sa obchoduje už od októbra 2012.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa