V súčasnosti najviac rezonujúca téma na Slovensku, ale tiež v celom svete, je šíriaca sa pandémia koronavírusu. Napriek tomu, že niektoré firmy dočasne zatvárajú svoje priestory či výrobné závody, mnoho firiem prispôsobuje svoj sortiment a neprestávajú pracovať aj v týchto časoch. S neľahkou situáciou sa inovatívny tím zo SPANNER SK rozhodol popasovať tým, že sa zamerala na oblasť dezinfekcie. Domnievajú sa, že zvýšenie hygieny na pracoviskách sa v budúcnosti stane štandardom. Niektoré zavedené opatrenia tak nemusia byť len krátkodobou záležitosťou, ale budú uplatňované dlhodobo.

Spanner SK, k.s. bola na Slovensku založená v roku 2005 ako dcérska spoločnosť nemeckej rodinnej firmy Otto Spanner GmbH. Od založenia prešla  výrazným vývojom a premenou do aktuálneho stavu, kedy sa vysokokvalifikovaní zamestnanci začali podieľať na vývoji vlastných produktov, čím sa začlenila k zamestnávateľom s vyššou pridanou hodnotou v regióne. Koronakríza však úplne zmenila plány firmy a preto začali hľadať riešenie vzniknutej situácie. Vo vedení firmy pôsobí od roku 2017 ako CEO Patrik Lišaník, ktorý nám bližšie priblížil stav a nápad inovatívneho riešenia.

Dezinfekčné brány Spanner SK - pomoc s prevenciou proti koronavírusu

Zdroj: Spanner

O aké riešenie sa jedná?

Ide o vstupné dezinfekčné brány, so zabudovanými bezkontaktnými výškovými senzormi, ktoré pomocou trysiek rozptyľujú dezinfekčný prostriedok na osoby prechádzajúce týmito bránami. Sú vyrobené z nerezovej ocele a môžu byť inštalované pred vstupmi do budov, kancelárskych priestorov, výrobných závodov, obchodných reťazcov, zdravotníckych, či rôznych iných zariadení.
„Naša firma Spanner SK má dlhoročné skúsenosti s komplexnou zákazkovou výrobou, spracovaním plechov, výrobou zváraných zostáv a montážnych celkov od návrhu dizajnu až po finálny výrobok. Premýšľali sme, čo by nám a ostatným firmám pomohlo a ako by sme vedeli za pomoci našich odborníkov, technológií a s našim zameraním pomôcť riešiť situáciu, v ktorej sme sa všetci ocitli. Disponujeme modernými technológiami a „len“ riadením procesov, čo nám umožnilo v krátkom čase navrhnúť nový produkt a pripraviť ho na predaj práve v čase, keď je veľmi potrebný,“ uvádza CEO Patrik Lišaník.

Čím sa vyznačujú dezinfekčné brány Spanner SK?

V prvom rade tým, že znižujú riziko prenosu infekcie. Dezinfekcia sa do kontaktu s ľuďmi dostáva v podobe jemnej hmly, pričom sa nemusíte ničoho dotýkať. Hygienickosť zabezpečí bezdotykové ovládanie. Senzory, ktoré zachytia pohyb a vstup do priestoru brány automaticky spustia proces dezinfekcie, ktorý netrvá dlhšie ako 5 sekúnd. V priestore brány je zároveň integrovaná tryska na dezinfekciu rúk.  Za hodinu tak môže bránou prejsť viac ako 600 ľudí. Je to rýchle a efektívne. Preto je brána vhodná na miesta, kadiaľ prechádza väčší počet ľudí a je dôležité dezinfikovať ich.

Dezinfekčné brány Spanner SK - pomoc s prevenciou proti koronavírusu

Zdroj: Spanner

Patrik Lišaník tiež dopĺňa svoje vyjadrenie: „Jednotlivé trysky a integrovaná tryska na rýchlu a bezpečnú dezinfekciu rúk, zabezpečia kompletnú dezinfekciu osoby ešte pred vstupom do budovy a pred kontaktom s rôznymi povrchmi, akými sú napr. kľučky dverí či zábradlia.“  Mnoho infekcií sa totiž šíri špinavými rukami a vonkajšia dezinfekcia je preto dôležitá. Dôkladná a pravidelná hygiena rúk nás môže ochrániť pred mnohými chorobami, od tých bežných, ako je nádcha až po tie vážnejšie. Vstupné dezinfekčné brány negarantujú dokonalú ochranu, no slúžia predovšetkým ako prevencia proti vírusom a baktériám.

Plynulý priebeh výroby nie je koronakrízou ohrozený

Od nápadu po realizáciu produktu prešlo pár týždňov, vďaka vysokej flexibilite celého tímu zamestnancov a výroby. Ak by sa výrobné kapacity firmy preorientovali na dezinfekčné brány, dokázali by vyrobiť stovky kusov brán za mesiac. Odozvy z trhu sú veľmi pozitívne a v začiatkoch výroby zatiaľ  firma plánuje produkciu brán v desiatkach kusov týždenne. V súčasnosti prebieha proces certifikácie produktu a v dohľadnej dobe by tak mohol byť uvedený na trh.

A s akou investíciou by mali firmy počítať?

V prípade dezinfekčných brán to záleží od konkrétnych požiadaviek zákazníka. Čo sa týka dezinfekčných prostriedkov, dopyt po nich je vysoký a cena sa odvíja od aktuálnej situácie na trhu. „Dezinfekčný prostriedok používaný v bránach je vyrábaný partnerskou firmou, ktorá poskytuje garanciu stabilných dodávok v potrebných množstvách,“ dodáva Patrik Lišaník. Optimalizovaním a správnym nastavením tlaku a dezinfekčného cyklu brána spotrebuje cca 6-7 litrov dezinfekcie za hodinu.

V prípade záujmu o bližšie informácie navštívte www.dezinfekcnabrana.sk.