Americká telekomunikačná spoločnosť AT&T v pondelok večer odstúpila od svojej ponuky na kúpu T-Mobile USA, divízie mobilných telefónov nemeckej skupiny Deutsche Telekom. Sklonila sa tak pred odporom amerických protimonopolných úradov proti transakcii za 39 miliárd dolárov, ktorá by z AT&T urobila najväčšieho prevádzkovateľa mobilných sietí na americkom trhu.

Zrušenie kontroverzného plánu bude obe spoločnosti nútiť hľadať alternatívy. AT&T bude musieť nájsť iné spôsoby, ako vyriešiť nedostatok mobilných frekvencií, zatiaľ čo Deutsche Telekom sa musí od základov zamyslieť nad tým, čo urobí s americkou mobilnou divíziou, ktorej sa zúfalo snažila zbaviť.

Neúspech transakcie tiež vyvoláva pochybnosti o úsudku generálneho riaditeľa AT&T Randalla Stephensona. Plán sa považoval za ťažko realizovateľný už od začiatku, AT&T však natoľko verila jeho presadeniu, že ponúkla nemeckému partnerovi v prípade neúspechu transakcie rekordne vysoké odstupné. Len za tento štvrťrok tak bude musieť Deutsche Telekomu vyplatiť štyri miliardy dolárov.

Americké ministerstvo spravodlivosti v auguste podalo proti plánu prevzatia žalobu na federálny súd, pretože podľa jeho názoru by transakcia obmedzila konkurenciu, a zvýšila tým ceny na trhu. AT&T však až do novembra vyhlasovala, že plánuje transakciu presadiť na súdoch. „V tom sa rozhodne prepočítali,“ povedal agentúre Reuters analytik firmy Pacific Crest Securities Steve Clement.

AT&T, ktorá je teraz v USA medzi mobilnými operátormi druhá, sa dohodla na prevzatí T-Mobile USA s Deutsche Telekom tento rok v marci. Proti spojeniu vystupoval hlavne menší konkurent Sprint Nextel a niektoré skupiny ochrancov spotrebiteľov. Transakcia by mohla ohroziť budúcnosť Sprintu a spôsobiť vznik duopolu. AT&T/T-Mobile a terajšia mobilná jednotka Verizon Wireless by totiž po nej mali na americkom trhu podiel 80 percent.

Pre Deutsche Telekom ani rekordné odstupné, ktoré dostane, nezacelí ranu spôsobenú neúspechom transakcie, ktorú šéf firmy René Obermann označil za „takmer splnený sen“. Deutsche Telekom teraz bude musieť buď investovať do T-Mobile USA ďalšie miliardy dolárov alebo nájsť iný spôsob ako odísť z trhu, na ktorom nemá dostatočnú silu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP