„Vlaňajšie tržby sme už prekonali,“ hovorí generálny riaditeľ Delie Jozef Berko. Tohtoročný obrat reťazca by vzhľadom k pokračujúcej expanzii aj rýchlo rastúcemu počtu zákazníkov mohol podľa neho atakovať hranicu desať miliónov eur. Vlani v predajniach zaregistrovali viac ako 1,2 milióna platiacich zákazníkov, tento rok ich napočítali už viac ako dvojnásobok.

Obchodný reťazec, v ktorom väčšinový podiel kontroluje finančná skupina Arca Capital, prevádzkuje v súčasnosti 27 predajní a má v pláne rozširovať sieť o nové obchody. „Tento rok budeme určite otvárať ďalších šesť prevádzok, na konci roka by sme ich mali mať dohromady okolo tridsaťpäť až štyridsať,“ vyratúva J. Berko.

Delia doteraz investovala do rozvoja siete zhruba 2,5 milióna eur. Obchody vyrastajú svižným tempom, J. Berko však tvrdí, že z expanzie nerobia preteky, ale využívajú príležitosť na trhu. „Podnikanie v retaili, špeciálne na Slovensku, je beh na dlhú trať. Často malé obchody potrebujú minimálne pol roka až rok, aby sa etablovali v lokalite.“

Novinky v Bratislave, plány v regiónoch

Obchody Delie budú tak ako doposiaľ (s pár výnimkami) pribúdať na frekventovaných miestach v Bratislave. Najbližšie otvorí brány predajňa v projekte Zuckermandel pod Bratislavským hradom, nasledovať budú obchody v komplexe Perla Ružinova, v centre mesta na Štúrovej ulici a na Suchom mýte.

J. Berko priznáva, že manažment firmy sa pri expanzii párkrát prepočítal. Predajne v niektorých lokalitách vyhodnotil ako nerentabilné, preto zo siete vypadli. Delia doposiaľ zatvorila päť prevádzok, napríklad v Záhorskej Bystrici, kde sa budúcnosti možno vráti, v Petržalke či nábytkárskom nákupnom centre Styla. V súčasnosti otvorené predajne plánujú ďalej prevádzkovať.

Po zahustení Bratislavy predajňami sa Delia obzerá po regiónoch, kde by chcela expandovať prostredníctvom franchisingových partnerov. Do úvahy prichádzajú najmä krajské mestá. V prípravách expanzie na domácom trhu sa reťazec najďalej dostal v Košiciach.

Nájazd na Prahu

Skôr než do slovenských regiónov sa malé obchody Delie dostanú za hranice. Po lete je naplánované otvorenie prvej predajne v Prahe. Podľa J. Berka by do jedného roka mohli v českej metropole prevádzkovať dve desiatky obchodov vo vlastnej réžii.

Predajne Delie zatiaľ zásobujú priamo dodávatelia. Po dobudovaní siete a zvýšení objemu dodávok manažment časom počíta s vlastnou logistikou.