Hoci väčšina podnikateľov na Slovensku nie je spokojná s aktuálnym stavom legálnej daňovej optimalizácie, mnohí z nich v praxi podľa odborníkov všetky novinky zákona nevyužívajú. Pri súčasných vysokých nákladoch je jedným zo spôsobov ich znižovania aj legálna optimalizácia, keďže mnohé sa premietajú do účtovného výsledku hospodárenia firmy.

Posúdenie nákladov za daňové výdavky je zakotvené v zákone o dani z príjmov, ktorý podnikatelia na Slovensku vnímajú ako striktný, neflexibilný a s limitujúcimi možnosťami ich daňovej uznateľnosti. Aj napriek tomu sa stále dá nájsť priestor na daňovú optimalizáciu, tvrdí Martin Kiňo, partner slovenskej audítorskej a poradenskej spoločnosti Moore BDR.

Koniec roka firmy využívajú na optimalizáciu nákladov. Aké riešenia najčastejšie volia?

Firmy najčastejšie na konci roka optimalizujú svoje náklady napr. prostredníctvom metódy odpisovania majetku, prerušením odpisovania majetku na jedno alebo viac zdaňovacích období, tvorbou opravných položiek k pohľadávkam, odpisom nevymožiteľných pohľadávok, alebo aj  optimalizáciou nákladov daňovo uznateľných až po ich zaplatení. 

Okrem optimalizácie nákladov, čo má v konečnom dôsledku krátkodobý efekt – spravidla na jeden rok – však firmy využívajú aj iné možnosti optimalizácie.

Môžete konkretizovať, ktoré ďalšie možnosti existujú?

Firmy majú možnosť daňovej optimalizácie aj prostredníctvom odpočítania daňových strát z minulosti od základu dane či oddialením platenia preddavkov na daň z príjmov v prípade, že si firma podá odklad na podanie daňového priznania na neskorší termín.

Pri optimalizácii na dlhšie obdobie sa firma sústredí skôr na celkové nastavenie daňového plánovania ako na optimalizáciu jednotlivých nákladov.

Okrem toho je možné optimalizovať niektoré vybrané transakcie napr. vhodným nastavením vlastníckej štruktúry či zapojením sa do R&D aktivít.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa