Mobilní operátori zdražovali svoje služby už v prvom štvrťroku. Dôvodom boli zvyšujúce sa náklady. Situácia sa opakuje a už druhýkrát v tomto roku zvyšuje ceny mobilný operátor Orange. Zvyšovanie sa nedotkne len paušálov, ale aj pevného internetu či televízie.

„Orange od 18. augusta 2022 upraví ceny väčšiny mobilných paušálov, programov fixného internetu a televízie, a to o jedno až tri eurá mesačne. Reflektuje tak na zvyšovanie svojich prevádzkových nákladov, pričom niektoré zmeny sú tiež výsledkom regulačných rozhodnutí, uviedla spoločnosť Orange Slovensko.

Viac dát za viac peňazí

Zmenou prejdú paušály Go Safe, ktoré zdražejú o dve až tri eurá mesačne. Orange však zákazníkom poskytne takzvanú digitálnu odmenu vo výške jedného eura pre tých, ktorí sa rozhodnú paušál platiť cez internet a postačí im aj digitálna faktúra. Zavedie aj taxu platenia za neobmedzené hovory zo Slovenska do EÚ, ktoré budú po novom stáť tri centy za každú začatú minútu. Ak pôjde o paušály, ktoré neobsahujú neobmedzené volania, cena bude 12 centov za minútu.

Najnovšie nebudú paušály Go Safe obsahovať ani nonstop dátové balíky. Tie boli podľa druhu paušálu využiteľné pri širokej palete sociálnych sietí či streamovacích služieb. Dôvodom ich rušenia je podľa operátora rozhodnutie európskych regulačných orgánov v súlade s princípmi sieťovej neutrality v EÚ.

Tomáš Kucharík, ilustračný
Neprehliadnite

Štátnym úradníkom chýba bezpečná platforma. WhatsApp či Signal sú nevyhovujúce, tvrdí odborník

Operátor však navýši voľné dáta a pri niektorých balíkoch budú zvýšené prenosové rýchlosti. Napríklad Paušál Go Safe Premium bude najnovšie drahší o dve eurá, no za cenu 45 eur mesačne zákazník získa 35 GB dát oproti pôvodným 30 GB. Rýchlosť dát po ich prečerpaní bude na úrovni 3 MB za sekundu.

Drahší bude aj pevný internet, no aj v tomto prípade Orange poskytuje digitálnu odmenu. Balíky pevného internetu zdražejú o jedno až dve eurá mesačne, no pri vybraných balíkoch Orange zvýšil rýchlosť sťahovania a odosielania dát. Zdražovaniu sa nevyhne ani televízia, ktorá zdražie o jedno euro.

Najvyšší balík Home TV Premium so 130 kanálmi bude stáť 23 eur a základný balík Home TV Basic s 50 kanálmi 13 eur. Strednú cestu tvorí balík Home TV Optimal so 102 kanálmi, ktorý bude najnovšie stáť 18 eur. Pri zvyšovaní cien majú zákazníci dve možnosti. Akceptovať nové ceny služieb, alebo odstúpiť od zmluvy, pričom táto možnosť platí do jedného mesiaca od obdržania informácie o podstatnej zmene.

Ceny zvyšujú aj ďalší

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa