Jeden z najväčších zahraničných investorov v slovenskom teplárenstve francúzska skupina Dalkia chce zainvestovať do ekologizácie svojej žiarskej dcérskej teplárne. Tá dodáva teplo niektorým častiam mesta Žiar nad Hronom a vykuruje aj viaceré priemyselné podniky umiestnené v areáli tamojších hlinikární. Pôjde o jeden z najväčších projektov na využívanie obnoviteľných zdrojov energií v krajine.

Podľa projektu, ktorý už investor preložil slovenským úradom životného prostredia, ide v dcérskej firme Dalkia Industry Žiar nad Hronom vymeniť jeden z dvojice starších uhoľných kotlov za nový kotol na biomasu. Pôjde o druhú najväčšiu slovenskú investíciu do využívania biomasy. Nový kotol na biomasu s výkonom 65 megawattov ročne spotrebuje až okolo 220-tisíc ton dreva. Viac biomasy spaľuje v krajine na výrobu energií iba najväčších slovenský drevospracujúci podnik – ružomberská celulózka Mondi SCP.

Výšku celej investície do kotla i úpravy skladov na drevo Dalkia zatiaľ nezverejnila, no podľa odhadov TRENDU ju to vyjde na zhruba 15 miliónov eur. Modernizovaná tepláreň dodáva teplo pre najväčšie žiarske podniky ako Slovalco, Fainalcast, Nemak, Sapa Profily, Fagor Ederlan či Tubapack. Investícia do biomasy prebehne v priebehu tohto a budúceho roka.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko