Na česko-slovenskom firemnom poli sa objavil nový hráč so zaujímavými ambíciami. Európska akciovka Energochemica, ktorá iba pred mesiacom umiestnila svoje akcie na pražskej burze, zverejnila zoznam šiestich firiem, ktoré plánuje kúpiť. Ide o firmy s biznisom v chemickom priemysle a súvisiacej energetike, blízke bývalým partnerom už neexistujúcej finančnej skupiny Istrokapitál a tiež projektom J&T, respektíve Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorej je spolumajiteľom spolumajiteľom.

Podľa servera Týden.cz má firma na nákupy 94,5 milióna eur. Štart a stratégia spoločnosti Energochemica pripomína zámery inej nedávno založenej pražskej firmy Oceľ holding. Tá má ambície fungovať ako hutnícko-oceliarsky holding a tiež plánuje nakupovať firmy z brandže. Zatiaľ jedinou ohlásenou akvizíciou má byť začlenenie minioceliarne Slovakia Steel Mills v Strážskom, ktorej oficiálny majiteľ je bývalý člen skupiny Istrokapitál Branislav Prieložný.

Ešte minulú stredu, pár hodín po zverejnení akvizičného zoznamu, ktorý obsahoval aj novácku firmu Fortischem, označili práve túto firmu za nového prevádzkovateľa Nováckych chemických závodov (NCHZ). Tie iba deň predtým po súhlase Protimonopolného úradu SR prevzala z konkurzu česká firma ViaChem Slovakia.

Vo Fortischeme sedí aj časť doterajšieho manažmentu NCHZ. „Fortischem neplánuje robiť zásadné personálne zmeny, ani zmeny v oblasti výroby,“ uviedla hovorkyňa NCHZ Anna Vojteková. Akcionárom Fortischemu je cyperská firma Zivic Limited so sídlom na tradičnej adrese projektových spoločností J&T v Nikózii. Vlastní tiež ďalšiu firmu zo zoznamu Energochemicy, bratislavský Slovenský inštitút technológií a tiež v jeho orgánoch sedí generálny riaditeľ nováckej chemičky Ondrej Macko. S NCHZ podľa všetkého súvisí aj ambícia Energochemicy kúpiť 95 percent akcií firmy Novácka energetika. Cez tú podporoval chod NCHZ v konkurze ďalší z bývalých členov skupiny Istrokapitál, Miroslav Remeta. Svoje investície môže inkasovať späť cez dodávky energií chemičke.

Ďalšia časť cieľových firiem zoznamu pražskej firmy, ktorá netají ambíciu byť významnou stredoeurópskou chemickou skupinou, súvisí s areálom bývalého Chemka Strážske, okolo ktorého sa ľudia z bývalého Istrokapitálu dlhodobo angažujú. Firma Light Stabilizers v ňom má na starosti nakladanie s odpadmi. Eseročka TP2 dodáva do areálu energetiku. Spája sa s ňou aj niekdajší projekt J&T – výstavba paroplynovej elektrárne v areáli, voči ktorej sa v Strážskom zdvihla vlna odporu. O elektrárni sa naposledy hovorilo ako o možnej budúcej súčasti Grafobal Group Energy, energetickej odnoži biznisu podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorý s J&T na niektorých projektoch spolupracuje.

Poslednou firmou zo zoznamu je eseročka PTCHEM z Dubovej, blízka rafinérsko-petrochemickej firme Petrochema Dubová.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch