Coca-Cola i Pepsi cúvli, spomaľovač horenia zmizne z nápojov

Izotonický nápoj Powerade od Coca-Coly Zdroj: SITA / AP

Brómovaný rastlinný olej (BVO), označovaný v potravinárstve ako E443, používali firmy vo viacerých nápojoch ako stabilizátor. Vo Fante, Powerade či Gatorade mal zabezpečiť, aby sa neoddeľovali olejovité zložky citrusových príchutí od zvyšku nápoja.

V Japonsku i v Európskej únii je látka v potravinárstve zakázaná, v Spojených štátoch nie. Napriek tomu, že už v minulosti bola pri nadmernej konzumácii preukázanou príčinou viacerých zdravotných komplikácií, môže poškodiť nervový systém, pamäť a spôsobiť ochorenia kože.

Denník The Washington Post pripomína prípad z roku 1997, keď v Kalifornii lekári nevedeli odhaliť príčinu zdravotných problémov muža, ktorý pociťoval únavu, bolesť hlavy a neskôr nedokázal chodiť. Napokon prišli na to, že za problémom stojí veľké množstvo brómu v jeho organizme. Do tela ho dostával denne, pil denne dva až štyri litre pomarančovej malinovky s obsahom BVO. Muž skončil napojený na dialýzu, no napokon sa zotavil.

Ďalší medializovaný prípad pochádza z roku 2003 z Ohia, kde liečili muža s opuchmi rúk a mokvajúcimi ranami. Lekári mu diagnostikovali vzácne ochorenie kože bromodermu. Tú najčastejšie spôsobuje precitlivenosť na bromidy, ktoré sa nachádzajú v liekoch. V tomto prípade sa však škodlivá látka dostala do tela z nápoja Ruby Red Squirt od Coca-Coly, denne ho vypil až osem litrov. Testy odhalili, že brómu mal v tele dvojnásobne viac, ako je obvyklé. Ten sa ukladá v tukovom tkanive, prispieva k obezite a narúša fungovanie endokrinnej sústavy žliaz.

Za rozhodnutím Coca-Coly odstrániť BVO zo všetkých svojich produktov však nie sú prípadné zdravotné komplikácie konzumentov či legislatíva, ktorá síce množstvo použitej látky v potravinárstve reguluje, no úplne ju nezakázala. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv totiž síce BVO vyradil ešte v roku 1970 zo zoznamu látok, ktoré sú všeobecne považované za bezpečné, no s obmedzeniami ho môžu v potravinárstve používať dodnes.

Firmu k tomuto kroku dotlačila až petícia mladej Američanky, 16-ročnej Sarah Kavanaghovej. Tá si v roku 2012 všimla, že jej obľúbený športový nápoj od PepsiCo Gatorade obsahuje aj BVO. Pod petíciu, aby ho odstránili z nápojov, sa podpísalo 200-tisíc ľudí a v januári 2013 firma látku z nápoja vyňala. Ostala však napríklad v ďalšom populárnom produkte firmy Mountain Dew, no postupne by ho mali odstrániť zo všetkých produktov.

Výzvu následne adresovala aj konkurenčnej Coca-Cole a tá sa napokon rozhodla nasledovať prvé kroky PepsiCo. Najprv odstráni BVO zo svojho izotonického nápoja Powerade a do konca roka aj zo všetkých ďalších produktov. „Všetky naše nápoje, vrátane tých, ktoré obsahujú BVO, sú bezpečné a vždy boli - a sú v súlade so všetkými predpismi krajín, v ktorých sa predávajú. Bezpečnosť a kvalita našich výrobkov je našou najvyššou prioritou,“ informuje vo vyhlásení Coca-Cola.

Brómovaný rastlinný olej teraz nahradia v nápojoch acetát isobutyrát sacharózy (E444) a glyceroly živíc dreva (E445). Tie sa bežne používajú v žuvačkách či nápojoch.