CEFC podpísala príslušné zmluvy v sobotu v Šanghaji, kde je na návšteve Číny prezident Miloš Zeman. Premiér Bohuslav Sobotka aj minister priemyslu a obchodu Jan Mládek (obaja ČSSD) uzatvorené dohody vítajú. Analytici očakávajú príchod ďalších čínskych investorov.

V prípade, že si Čína vyberie Česko ako určitú bránu do Európy, bude z toho republika podľa B. Sobotku profitovať. Novinárom povedal, že doterajší rozsah čínskych investícií nie je taký veľký, aby mal vzbudzovať obavy. V porovnaní s krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Holandsko alebo Kórea sú čínske investície podľa premiéra stále pomerne nízke.

„My potrebujeme, aby tie zahraničné investície, ktoré tu sú, boli z mnohých rôznych krajín, pretože nikdy úplne bezpečne nevieme, čo sa v tej ktorej krajine stane, a potom napríklad by tie investície mohli vyschnúť,“ povedal novinárom J. Mládek. „V 90. rokoch bola Česká republika oknom do Európy pre japonské firmy, v rokoch nultých to bolo pre kórejské firmy, alebo ešte stále je, a teraz je priestor pre čínske firmy,“ poznamenal. Zároveň vyjadril presvedčenie, že investíciám mohlo pomôcť aj to, že M. Zeman má čínskeho poradcu zo spoločnosti CEFC.

„Čínska CEFC investuje v Česku, ako keby vyrazila na víkendový nákup do obchodného centra. Vzhľadom na to, že nejde o investície na zelenej lúke, teda investície do nových výrobných kapacít, nebude ich krátkodobý a strednodobý vplyv na českú ekonomiku nijako viditeľný. Ak sa ovšem nerozhodne pre výrazné zvýšenie kapitálu svojich nových akvizícií v ČR,“ povedal pre ČTK analytik poradenskej firmy Deloitte David Marek. Investície CEFC a Bank of China sú podľa neho predzvesťou príchodu čínskeho kapitálu do ČR. Mnohé ďalšie čínske firmy môžu nasledovať, najmä do oblastí, ako sú spracovateľský priemysel a finančný sektor.

Analytik finančnej skupiny Roklen Lukáš Kovanda vníma vstup CEFC do českých firiem ako pozitívnu vec. Naopak možným negatívom je podľa neho nepriehľadnosť českej pobočky firmy, ktorá vznikla tento rok v júni v Prahe. V jej orgánoch figuruje exminister obrany a súčasný predseda česko-čínskej obchodnej komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínsky vyšší manažér spoločnosti. Jedna zo špekulácií na trhu tvrdí, že firma by nakoniec mohla ovládnuť České aerolínie, v ktorých drží 34 percent akcií práve Travel Service.

„Nie je to negatívum, ale iste vec, na ktorú je potrebné hľadieť so zvýšenou pozornosťou, a to najmä kvôli potenciálnemu stretu záujmov prameniaceho z prepojenia obchodných a politických záujmov,“ podotkol L. Kovanda. Na druhej strane vstup CEFC do českých spoločností podľa neho poukazuje na to, že Česko je v Číne vnímané ako bezpečný trh majúci potenciál zvýšiť jej reputáciu.

Doterajšie investície CEFC sú zatiaľ počítané v nižších miliardách korún, čo je veľmi málo významný vplyv na českú ekonomiku, myslí si obchodný riaditeľ Sirius Investments Radim Dohnal. Podstatné podľa neho ale je to, že nie je zrejmé, kto za CECF stojí a o čí kapitál ide. „Zatiaľ sa vie, že najväčší akcionár majúci vyše 70 percent je Singapore Petrochemical & Energy Development. O tej sa nevie skoro nič, ani ich webová stránka sa nedá nájsť. Navyše táto singapurská firma vznikla až koncom minulého roka,“ poznamenal.

Čínske firmy pritom v Česku zatiaľ príliš neinvestovali, doteraz vytvorili niečo vyše tisíc pracovných miest. K najväčšej investíciám zatiaľ patrili továreň výrobcu LCD televízorov Changhong Europe Electric pri Nymburku alebo závod štátnej spoločnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného mäsa na Teplicku.

CEFC, ktorá je najväčšou súkromnou spoločnosťou v Šanghaji, si vybrala Prahu ako sídlo svojich európskych aktivít a plánuje tu ďalšie investície vo všetkých oblastiach, vrátane cestovného ruchu. Už počas týždňa firma informovala o kúpe 60 percent futbalovej Slavie, o kúpe Martinického paláca na Hradčanskom námestí, budovy Živnobanky v Prahe a zvýšení podielu v česko-slovenskej finančnej skupine J&T Finance z piatich na desať percent. Vlani v decembri podpísal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobca luxusného skla Moser, ktorý v apríli otvoril svoju predajnú galériu v Šanghaji.

V leteckej firme Travel Service, ktorá je lídrom v charterovej doprave v Česku, na Slovensku a v Maďarsku a má významný podiel na poľskom trhu, CEFC získa podľa dohody najprv desaťpercentný podiel. Nasledovať bude nadobudnutie ďalších 39,92 percenta akcií. Základné imanie Travel Service sa potom zvýši najmenej o miliardu korún.

Aerolinky doteraz patrili do skupiny Unimex Group vlastnenej Jiřím Šimáňem a Jaromírom Šmejkalom, ktorá podľa databázy Prodata držala cez dcérsku spoločnosť Global Trade Opportunities 36,16 percenta akcií. Rovnaký podiel mal aj podnikateľ Roman Vik, zvyšok patrí cestovnej kancelárii Canaria Travel.

Podiel v pivovare Lobkowicz získa novo založená spoločnosť Lapasan, v ktorej drží väčšinový 70-percentný podiel CEFC. Dvadsaťpercentný podiel v novom podniku má spoločnosť J&T Private Equity Group a desať percent riaditeľ a spolumajiteľ pivovarov Zdeněk Radil, ktorý má podľa zmluvy právo zvýšiť svoj podiel na transakcii v prípade úspešného naplňovania obchodnej stratégie pivovarov o ďalších desať percent. Z. Radil súčasne ďalej zostane generálnym riaditeľom pivovarov.

Podľa zmlúv podpísaných v Šanghaji sa CEFC zároveň stane strategickým a finančným partnerom Médea Group a vydavateľstva Empresa Media, ktoré okrem iného vlastní TV Barrandov a časopis Týden. Ich doterajší jediný majiteľ Jaromír Soukup bude partnerom, ktorý bude riadiť obchodné, mediálne a prevádzkové aktivity spoločného zoskupenia. Tržby Médea Group a vydavateľstva Empresa Media vlani dosiahli 4,8 miliardy korún (178 mil. eur). Empresa Media je štvrtým najväčším mediálnym koncernom v Česku.