Dlhotrvajúce lockdowny v mnohých čínskych regiónoch, problémy v dodávateľských reťazcoch a nedostatok energií, ktoré brzdia čínsky automobilový priemysel, nestačili na to, aby zastavili neúnavný postup spoločnosti BYD a jej dominanciu na najväčšom trhu s elektrickými vozidlami na svete. Teraz má na muške aj Muskovu spoločnosť Tesla, aby ju prekonala.

Akcie elektromobilky Tesla zažívajú v posledných mesiacoch výraznú korekciu, dopomohli k tomu správy, že Elon Musk bude musieť rapídne obmedziť výrobu elektromobilov v Číne. Na domácej americkej pôde môže Tesla tiež postupne strácať pôdu pod nohami, obzvlášť ak jej zakladateľ E. Musk čoraz viac rozptyľuje svoju pozornosť medzi iné typy biznisu a rád by sa pasoval do roly mediálneho magnáta. To, či poctivo riadené čínske elektromobilky predbehnú amerického giganta, môže byť len otázkou času.

„Charlie (Munger – Buffettova dvojka v Berkshire Hathaway) mi jedného dňa zavolal: Musíme kúpiť BYD, ten chlapík, ktorý ju vedie, je lepší ako Edison,“ povedal legendárny investor Warren Buffett pre CNBC. Ch. Munger, ktorý bol zakladateľom BYD Wangom Chuanfu doslova unesený, presvedčil W. Buffetta a naliali do BYD 230 miliónov dolárov.

buffett
Neprehliadnite

Investori berú nohy na plecia. Warren Buffett zhŕňa miliardové zisky a sťahuje sa z Číny

Čínska automobilka BYD vstúpi do roku 2023 s rekordným predajom vozidiel, príjmami a ziskovosťou, a to vďaka príťažlivosti svojich cenovo dostupných vozidiel na čínskom masovom trhu. S dvoma luxusnými značkami sa teraz snaží získať kupujúcich v prémiovom segmente trhu, čím sa stane konkurencieschopnou voči drahším vozidlám Tesly.

Najziskovejšie segmenty elektromobilov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa