Druhou bol záujem nemeckej automobilky Porsche postaviť fabriku na výrobu komponentov pre elektromobily v Hornej Strede. Firma už kúpila prostredníctvom svojej slovenskej nástrojárne Porsche Werkzeugbau pozemky v tesnej blízkosti diaľničného privádzača s rozlohou 20 hektárov.

Aj keď ide v obidvoch prípadoch len o neoverené informácie, je pozitívne, že Slovensko je ako lokalita stále atraktívne pre investorov z automobilového priemyslu. Prítomnosť štyroch automobiliek a široká sieť viac ako tristo dodávateľov je silným argumentom pre akúkoľvek firmu z autobrandže pri hľadaní vhodnej lokality v regióne.

Ešte dôležitejšie však je, že obe potenciálne investície smerujú do segmentu elektromobility. Tá sa vzhľadom na čoraz prísnejšie emisné normy v Európe, prepad predajov dieselových motorov a plány niektorých štátov a miest na úplny zakáz áut so spaľovacími motormi stáva nevyhnutnosťou.

Porsche chystá e-ofenzívu

Automobilka Porsche podľa medializovaných informácii plánuje, že do roku 2023 bude každé druhé jej predané auto čistočne alebo úplne jazdiť na elektrinu. Prvým modelom bude čisto elektrický model Mission E, ktorý sa začne vyrábať v domovskej fabrike v nemeckom Zuffenhausene už v roku 2019. Nasledovať má elektrické SUV-kupé a obrovským skokom má byť nová generácia najpredávanejšieoho modelu Porsche Macan, ktoré by mala prísť na trh v roku 2022 už ako čisto elektrické vozidlo.

Čínske elektromobily a Porsche na Slovensku. Dve investície, dva odlišné príbehy

Porsche Macan Zdroj: Ľubomír Hrušovský

Značka zároveň vyvíja aj plug-in hybrid verziu legendárnej 911, ktorá by mohla prísť na trh okolo roku 2023. Je preto logické, že automobilka potrebuje rozšíriť kapacity na výrobu komponentov pre elektromobilitu.

Práve tu prichádza do hry informácia o kúpe pozemkov na Slovensku. V Dubnici nad Váhom už má automobilka vlastnú nástrojáreň Porsche Werkzeugbau. Tá vznikla ako samostatná firma pred viac ako dvoma rokmi, keď Porsche odkúpil divíziu výroby nástrojov od spoločnosti Kuka Enco Werkzeugbau.

Potenciál slovenskej fabriky

Podľa informácii TRENDU nemecká automobilka už 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa