Už v marci skupina oznámila, že nezvýši podiel v skupine J&T Finance Group. Okrem toho však podľa informácií servera e15.cz krachli aj ďalšie obchody, ako napríklad ponuka na kúpu televízie Nova a Markíza, alebo niekoľkých lukratívnych pražských nehnuteľností. Išlo o investície za miliardy korún.

Najväčším obchodom, ktorý skončí neúspechom, je nákup televíznej skupiny Central European Media Enterprises, ktorá okrem iného vlastní televízie Nova a Markíza. Podľa skorších informácií agentúry Reuters sa o CME usilovalo konzorcium CEFC a česko-slovenskej investičnej skupiny Penta.

Vraj len špekulácie

Rokovalo s majiteľom CME, ktorým je americký mediálny kolos Time Warner. „V súčasnom období je to pre Pentu nereálny deal,“ uvádza zdroj oboznámený s priebehom dojednávanej transakcie.

Oficiálne ale Penta záležitosť nekomentuje. Nakoniec, v minulosti ani nepotvrdila informáciu Reuters, že sa spoločne s CEFC usilovala o prevzatie CME. „K špekuláciám sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Penty Ivo Mravinac.

Okrem problémov CEFC s financovaním a vyšetrovaním jej šéfa v Číne nenahráva realizácii obchodu ani odmietavý postoj Číny k investíciám do zábavy. Pritom práve čínsky štát bude mať v CEFC rozhodujúcu rolu. Američania tak možno prišli o životnú príležitosť celú televíznu skupinu výhodne predať.

Zmienené konzorcium bolo totiž možno jediné, ktoré sa aspoň blížilo k požiadavkám spoločnosti Time Warner. Na druhej strane, odchod silného hráča dáva väčší priestor pre ďalších uchádzačov, ktorí, navyše, jednoduchšie stlačia cenu nadol.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.