Potom, ako začiatkom roka zakladateľa a výkonného riaditeľa CEFC Jie Ťien-Minga v Číne zadržali a začali vyšetrovať pre podozrenia z porušenia zákona, vyplávali na povrch aj informácie o pozadí čínskej expanzie.

Na veľkú časť nákupov mala CEFC požičať finančná skupina J&T. O tom, koľko, a ktorá vetva J&T prostriedky poskytla, nechce ani jedna zo strán otvorene hovoriť. Minulotýždňový spor, v rámci ktorého J&T prevzala kontrolu nad českou dcérou CEFC Europe, však postupne ukázal detaily.

Požičiavali štedro

Banková vetva J&T Finance Group (JTFG) mala CEFC Europe poskytnúť úvery v objeme viac ako štyristo miliónov eur. Holandská J&T Private Investments (JTPI), ktorá patrí pod private equity vetvu finančnej skupiny, údajne prispela prostriedkami vo výške 450 miliónov eur. Tie plánovala čínska skupina použiť na nákup podielu v ruskom koncerne Rosnefť, z ktorého nakoniec zišlo.

Do úverovania sa zapojila aj slovenská Poštová banka. Tá podľa registra záložných práv poskytla CEFC Europe úver 93,5 milióna eur. V prospech slovenskej banky pritom Číňania založili súčasné a budúce pohľadávky vyplývajúce z úveru 185 miliónov eur, ktorý CEFC Europe poskytla českej spoločnosti European Bridge Travel (EBT).

Číňanom v problémoch požičala aj Poštová banka

Zdroj: CEFC

Mlčia pre bankové tajomstvo

EBT predstavuje spoločný podnik CEFC Europe a investičnej skupiny Rockaway Capital, ktorý vlastní najväčšieho predajcu online zájazdov v Česku – firmu Invia. Ten predvlani len na českom trhu utŕžil jedenásť miliónov eur. Koncom minulého roka k nemu Rockaway Capital a CEFC Europe prikúpili najväčšiu nemeckú on-line cestovnú agentúru AIDU a popredný letenkový portál Fluege.de. Ročný obrat obidvoch nemeckých firem dosahuje 924 milionov eur.

Záložné právo na úver Poštovej banky pre CEFC Europe bolo zapísané do registra koncom februára tohto roku, kedy už boli v kuloároch známe problémy čínskej matky a jej majiteľa. Úver však mohol byť poskytnutý skôr. Poštová banka na otázky týkajúce sa úveru pre čínsku spoločnosť neodpovedala s odvolaním sa na bankové tajomstvo.

Čínska vláda ako partner

Výsledkom týždeň trvajúceho sporu medzi J&T a CEFC bola dohoda uzavretá predminulý piatok. Podľa nej štátna čínska skupina CITIC, cez svoju firmu Rainbow Wisdom, odkúpila od J&T všetky pohľadávky voči firmám okolo CEFC.

Aktualizované 4.6. 2018.
Súčasťou urovnania sporu bolo podľa informácií TRENDU aj vyplatenie úveru CEFC Europe, ktorý si zobrala od Poštovej banky. Aktuálne tak banka neeviduje voči Číňanom žiadne ďalšie úvery.

Na oplátku sa Rainbow Wisdom stane 9,9-percentným akcionárom v JTFG, čo bol aj pôvodný podiel CEFC v bankovej vetve skupiny, a po získaní súhlasu regulátora nominuje svojich zástupcov do orgánov tejto vetvy. V pláne sú aj rokovania o strategickej spolupráci a spoločných investíciách.

CITIC mala už v piatok zaplatiť J&T 450 miliónov eur, ktoré jej dlhovala CEFC. Finančná skupina preto začala postupne uvoľňovať jej majetok a mala sa tiež stiahnuť z vedenia prevzatých firiem. J&T touto transakciou získala v podobe skupiny CITIC oveľa silnejšieho aj kredibilnejšieho partnera.

CITIC je štátny konglomerát s ročnými tržbami prevyšujúcimi 45 miliárd eur a aktívami viac ako osemsto miliárd eur. Založilo ho čínske ministerstvo financií na základe rozhodnutia centrálnej vlády.

Viac o pozadí sporu J&T a skupiny CEFC si prečítajte v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 22/2018.