Týždenník TREND a CFO Club na Slovensku spustili už 14. ročník súťaže o najlepšieho finančného riaditeľa roka – CFO roka 2021. Minuloročným víťazom sa stal Roman Filipoiu za spoločnosti SPP – distribúcia, SPP Infrastructure a Stredoslovenská distribučná. Rok pred ním vyhral Daniel Bekeš z Embraca.

Finálnu sedmičku nominuje odborná komisia. Jej členovia hodnotia nominovaných finančných riaditeľov, stretávajú sa s nimi a napokon vyberú najlepších. Zohľadňujú pritom nielen finančné výsledky ich firiem, ale najmä ich vplyv na dosiahnuté výsledky a prístup k modernému finančnému manažmentu. Porota je zložená zo zástupcov TRENDU, CFO Clubu, Slovenskej asociácie finančníkov a spoločností KPMG, BDO, Deloitte, EY a PwC.

Nominácie CFO roka 2021

Ján Figeľ – Plastic Omnium

Silvia Gaálová – U. S. Steel Košice

Zuzana Klena Kostková – dm drogerie markt

Ladislav Korec – 365.bank

Lenka Smreková – MH Teplárenský holding

Emerich Šinka – Bratislavská vodárenská spoločnosť

Ivana Žižková – Photoneo

O víťazovi či víťazke rozhodne z 50 percent komisia a z druhej polovičky hlasovanie verejnosti. To odštartuje 7. septembra 2022 a potrvá do 21. septembra na stránke www.cforoka.sk. Víťaz bude vyhlásený na slávnostnom galavečeri 27. septembra.

Rozširujúce sa kompetencie

Ocenenie najlepšieho finančného riaditeľa roka odštartoval týždenník TREND v čase finančnej krízy v roku 2008 s cieľom oceniť prínos zodpovedného finančného riadenia v kritickom období, ktoré ohrozovalo samotnú existenciu firiem. V roku 2016 sa stal spoluvyhlasovateľom aj CFO Club na Slovensku.

„Finančný manažment prešiel prudkým vývojom a finanční riaditelia, ktorí sa kedysi takmer výlučne zameriavali na otázky finančnej kontroly a účtovníctva, sa stali rozhodujúcimi  účastníkmi pri operatívnych aj strategických rozhodnutiach manažmentu firmy,“ hovorí Zuzana Slovincová, výkonná riaditeľka CFO Clubu a CFO spoločnosti Exe.

Víťazi CFO roka

2020 Roman Filipoiu, SPP - Distribúcia
2019 Daniel Bekeš , Embraco Slovakia
2018 Jaroslav Janíček, YIT
2017 Juraj Bayer, ZSE
2016 Fridrich Rácz, CBRE
2015 Zuzana Želinská, NESS Košice
2014 Róbert Verbich, Osram
2013 Martin Hrežo, Svet zdravia
2012 Martin Žigo, Cofely
2011 Richard Žigmund, Mondi SCP
2010 Miroslav Bielčik, PosAm
2009 Eva Kramáriková, Sauer-Danfoss
2008 Marián Kurčík, Železiarne Podbrezová

Úloha finančných riaditeľov dnes podľa Z. Slovincovej vyžaduje omnoho komplexnejšie schopnosti umožňujúce komunikáciu a spoluprácu s jednotlivými oddeleniami naprieč firmou. Vzhľadom na ich zodpovednosť je nevyhnutné, aby sa aktívne podieľali na tvorbe aj implementácii firemných stratégií a realizácii rôznych projektov.

Súťaž CFO roka preto zohľadňuje aj také skutočnosti, či finanční manažéri prispievajú svojou aktivitou k rozvoju talentov, zavádzaniu inovácií, spoločenskej zodpovednosti alebo participujú na tvorbe legislatívy.

Generálnym partnerom súťaže CFO roka je Komerční banka, partnermi Slovenská asociácia finančníkov, KPMG, BDO, Deloitte, EY a PwC.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Roman Filipoiu, riaditeľ sekcie ekonomiky a regulácie SPP distribúcia.
Neprehliadnite

CFO roka 2020: Finančným riaditeľom roka je Roman Filipoiu zo skupiny SPP Infrastructure