Rezort hospodárstva na čele s ministrom Richardom Sulíkom chystá koncom leta pre podnikateľov s povinne zatvorenými prevádzkami ďalší balíček pomoci. Nie je však určená všetkým, ale len vybraným dotknutým sektorom, ktoré zatiaľ ešte nie sú známe.

Podnety a nápady rezortu môžu podávať aj priamo zamestnávatelia, čo pravdepodobne mnohí, najmä v najviac ohrozených sektoroch, využijú.   

Výrazný pokles tržieb ničí trh

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií (AHRS) Marek Harbuľák hovorí, že ročné tržby všetkých podnikov v stravovacích službách (od reštaurácií, pubov, kaviarní až po dedinské krčmy) sú odhadované na úrovni dvoch miliárd eur.

„Predpokladáme, že počas obdobia, kedy museli mať zatvorené prevádzky, respektíve bola výrazne obmedzená činnosť, prišli rádovo  o 200 až 300 miliónov eur v tržbách,“ dodáva pre TREND. Dopyt po stravovacích službách sa síce podľa neho zotavuje, ale aj v mesiaci máj bol pokles o zhruba 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Návrhov, ako zlepšiť podnikanie po pandémii, má generálny manažér AHRS viac. Napríklad navrhuje zmeniť financovanie rekreačných poukazov tak, aby túto finančnú záťaž prevzal na seba štát, a znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na stravovacie služby, k čomu sa vláda zaviazala aj v programovom vyhlásení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa