Po pandemických rokoch plných obmedzení majú leteckí dopravcovia dôvod na radosť. Cestovanie sa výrazne oživilo a tržby rástli. Údaje Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu IATA za október 2022 ukázali rast príjmov v leteckom priemysle o 44,6 percenta oproti rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Hustota leteckej dopravy narástla na 74 percent predcovidového stavu.

IATA, ktorá združuje zhruba 300 leteckých spoločností, predpovedá pokračujúci rast i v ďalších mesiacoch. Podľa jej prognóz majú byť už v tomto roku svetové aerolínie prvýkrát od roku 2019 ziskové.

Potvrdzujú to aj online predajcovia leteniek. Zakladateľ a výkonný riaditeľ portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý vidí razantný rast tržieb nielen oproti covidovému obdobiu, ale aj v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Prakticky celý rok sa držíme na dvojnásobku predajov oproti roku 2019. Keby mi takéto niečo povedali v januári alebo februári, veľmi by som sa smial. Nečakal som, že to vyskočí tak rýchlo,“ hovorí pre české HN O. Dlouhý.

Najväčší predajca leteniek v Česku bude podľa všetkého v pluse už za minulý rok. Kiwi.com očakáva tržby na úrovni 2,2 miliardy eur a zisk EBITDA v niekoľkých desiatkach miliónov. Dlouhý to pripisuje tomu, že sa brnenskej firme podarilo z krízy vyjsť s väčším trhovým podielom a lepšou pripravenosťou na nový normál. Firma bola opatrná pri naberaní nových zamestnancov a väčšie investície pozastavila alebo rozložila na dlhší čas.

Cestovateľský trend sa zmenil

Aj prvý slovenský online predajca leteniek Pelikán.sk potvrdil, že do lietadiel sa v roku 2022 vrátilo takmer 90 percent cestujúcich. Destináciám dominovala Európa, ale pomohlo aj otvorenie smerom do juhovýchodnej Ázie. Zrušenie všetkých opatrení očakáva najväčší slovenský vyhľadávač leteniek v prvej polovici tohto roka, čo ešte viac otvorí leteckú dopravu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa