Trištvrte hodiny po štarte pristáli na aeroklubovom letisku v Mikuloviciach na severnej Morave blízko poľských hraníc. Tam ich už čakali hasiči a urgentnú zásielku odviezli do nemocnice v neďalekom meste Jeseník. Boli to prvé dva lety v rámci dobrovoľníckeho projektu Piloti ľuďom, ktorý vytvorili českí súkromní, športoví i dopravní piloti, aby pomohli štátu s urgentnou distribúciou deficitného zdravotného materiálu po Českej republike.

Českí športoví piloti lietajú proti koronavírusu. Vozia aj upravené potápačské masky

Vykládka zo štvormiestnej Cessny 172 Skyhawk na trávniku aeroklubového letiska do sanitky Zdroj: Piloti LIDEM

„Nápad vznikol v druhej polovici marca na sociálnej sieti v diskusii pilotov, ktorým je lietanie voľnočasovým koníčkom, či a ako by mohli aj pomôcť v súčasnej situácii,“ vysvetľuje pre TREND jeden zo zakladateľov projektu Ondřej Daňa. Prihlásil sa napríklad aj Martin Šonka, vicemajster sveta, majster Európy v akrobatickom lietaní a ďalšie české pilotské špičky.

Českí športoví piloti lietajú proti koronavírusu. Vozia aj upravené potápačské masky

Masky pre nemocnicu v Českom Krumlove Zdroj: Letisko České Budějovice

Projekt zaujal nemocnice i záchranné služby, podporila ho Letecká amatérska asociácia, Riadenie letovej prevádzky ČR i Letecká informačná služba. Zakrátko vznikla databáza troch stoviek pilotov malých lietadiel a vrtuľníkov, ktoré môžu v projekte využívať.

Do dvoch hodín po prijatí objednávky sú schopní dopraviť zdravotnícky materiál od výrobcov či zo skladov pri hlavných českých letiskách na ktorékoľvek z 90 aeroklubových letísk po Česku. Takto je to výrazne rýchlejšie než autom.

Malé športové lietadlá uvezú približne 150 kilogramov nákladu, v ponuke na prípadné využitie sú však aj väčšie lietadlá. Napríklad deväťmiestne moderné turbovrtuľové Pilatus PC-12 či staručké dvojplošníky „anky“ An-2, ktoré odvezú až 1 200 kilogramov a roky napríklad zo vzduchu hnojili polia a postrekovali proti škodcom. Piloti lietajú zadarmo a náklady si hradia sami. Hodina letu malou cessnou stojí až približne 181 eur.

Pretože športové lietanie z aeroklubových letísk je v súčasnosti v Česku pozastavené, projekt dostal výnimku, pretože nejde o šport. Doteraz sa uskutočnila desiatka letov, napríklad do Olomouca, Mostu alebo Českých Budějovíc, kam priviezli cessnou masky pre jednotku intenzívnej starostlivosti interného oddelenia nemocnice v neďalekom Českom Krumlove.

Centrálnym letiskom pre odlety má byť medzinárodné letisko v Pardubiciach, lebo v blízkosti letiska je veľký zásobovací sklad so zdravotníckym materiálom.