Zaznamenali výpadok príjmov a hostí počas prvej vlny pandémie koronavírusu, teraz im štát ponúka pomocnú ruku. Hoteliéri i majitelia ubytovacích zariadení v susednom Česku majú aspoň malý dôvod na optimizmus. Už dva dni môžu prevádzkovatelia hromadných ubytovacích zariadení žiadať o dotáciu v rámci programu Covid Ubytovanie, a to pod záštitou českého ministerstva pre miestny rozvoj.

Za prázdne izby príspevok štátu

Dotácia sa týka tých, ktorí museli mať podľa rozhodnutia českej vlády zatvorené prevádzky, tá im vykompenzuje stratu za 72 dní. Dotácia sa pohybuje od 100 do 330 českých korún (Kč) na izbu a noc, pričom žiadať môžu o ňu do konca októbra.

Celkovo je vo výzve rezortu alokovaných 3,3 miliardy korún, rezort však uviedol, že táto suma sa môže zvýšiť. V rámci vyplácania podpory sa zohľadní aj sezónnosť zariadení.  V princípe bude platiť pravidlo, čím viac hviezd, tým viac peňazí. 

České hotely, motely a botely so štyrmi až piatimi hviezdami budú mať za obdobie od 14. marca do 24. mája nárok na najvyšší príspevok 330 Kč denne. Trojhviezdičkové prevádzky budú mať nárok na 300 korún za izbu a noc. Hotely garni, teda určené najmä na krátkodobé prechodné pobyty, dostanú kompenzáciu 250 Kč. Ubytovne s jednou a dvoma hviezdami a penzióny budú môcť žiadať o 200 korún na izbu za každý deň.

Kempy, chatové osady či turistické ubytovne budú mať nárok na dotáciu 100 korún na izbu. Kempy môžu žiadať len o príspevok na ubytovacie objekty, ako sú budovy s izbami či chatky. Do programu sa môžu prihlásiť iba prevádzkovatelia, ktorí nemali do konca minulého roka finančné problémy a k 14. marcu nemali nedoplatky na zdravotnom poistení alebo vo vzťahu k verejnému rozpočtu.  Hotel, ktorý využije túto podporu, nesmie počas šiestich mesiacov skončiť činnosť. 

Od mája tiež v susednom Česku začala platiť nižšia desaťpercentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) pre reštauračné a ubytovacie služby. Českí podnikatelia v tomto sektore sa môžu tiež zapojiť do programu na podporu zamestnanosti Antivirus (ten bude pravdepodobne platiť do konca tohto roka), môžu si započítať daňové straty alebo čerpať podporu v programe COVID ⁠nájomné a COVID  kúpele.

Mestské hotely majú problém

Na Slovensku vláda Igora Matoviča deklarovala v programovom vyhlásení podporu kongresovej turistike a novovznikajúcej agentúre cestovného ruchu, ale sľuby majú zatiaľ ďaleko od reality. Navyše, pod vplyvom zhoršujúcej sa epidemilogickej situácie, sú na stole ďalšie protipandemické opatrenia, ktoré sa menia prakticky zo dňa na deň.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa