Už vyše storočia vznikajú v hlavnom meste Rakúska  projekty, ktoré bývalé priemyselné areály pretvárajú na pulzujúce štvrte s kombináciou bývania, práce, služieb a oddychu na malej ploche. V takto vyskladaných štvrtiach s dobrou architektúrou blízko mestského centra majú obyvatelia k dispozícii verejné priestory a zeleň pre oddych, ako aj výborné dopravné napojenie, ak chcú cestovať autobusom či použiť bicykel. Medzi najväčšie výhody pritom patrí možnosť mať bývanie, prácu a školu pre deti vo vzdialenosti pár sto metrov od seba. Dobrou správou je, že takýto projekt vyrastá už aj v Bratislave.

Ilustračné foto
Zdroj: YIT
Ilustračné foto

Nový trend: bývať a pracovať v jednej štvrti

Vo svetových metropolách vznikali od polovice 19. storočia ikonické, nadčasové stavby ako súčasti veľkých svetových výstav. Asi najznámejším príkladom je parížska Eiffelovka. Vo Viedni táto tradícia naďalej žije. V rámci projektu IBA (skratka pre Medzinárodnú stavebnú výstavbu) vznikajú vo Viedni celé obytné štvrte. K najnovším patrí Sonnwendviertel južne od viedenskej hlavnej vlakovej stanice, ktorú dokončili v tomto roku. Jej parametre prekvapia: na ploche troch desiatok hektárov okrem 5 500 bytov pre 13-tisíc obyvateľov vzniklo aj 20-tisíc pracovných miest. Časť z nich sú kancelárie na prenájom a časť priestory na odkúpenie. Dôvod, prečo sa viedenský magistrát rozhodol priestory pre podnikanie okrem prenájmu aj predávať, je jasný: snaha vytvoriť trvalé lokálne služby pre obyvateľov od obyvateľov. Inak povedané, v štvrti bývajúci zubári, fyzioterapeuti alebo právnici majú všetky dôvody kúpiť si vlastné priestory, aby mohli  obyvateľom husto obývanej štvrte dlhodobo poskytovať svoje služby.

Zmiešanou štvrťou s podobnými kvalitami ako viedenský Sonnwendviertel je bratislavský ZWIRN. Na mieste bývalej cvernovej fabriky v tesnej blízkosti novej biznis zóny vyrastá štvrť, ktorá v kompaktnom areáli kombinuje bývanie, dvory pre bezpečný pohyb detí, verejné priestory so zeleňou, služby a pracovné príležitosti. Kým zrekonštruovaná budova bývalej Pradiarne je prestížnou budovou s kanceláriami na prenájom pre veľké medzinárodné firmy, kancelárska budova ZWIRN OFFICE na rohu Svätoplukovej, Košickej a Mlynských nív ponúka firmám možnosť investovať do vlastných priestorov. „Inšpirovali sme sa mnohými zahraničnými projektmi v zmiešaných štvrtiach, v ktorých dáva logiku blízke prepojenie bývania a práce. Majitelia firiem, ktorí chcú mať kanceláriu vo vynikajúcej lokalite a zároveň blízko svojho bývania, majú bezkonkurenčnú možnosť kúpiť si vlastné priestory v budove kancelárskeho štandardu A od malých 30m2 celkov až po celé podlažia,“ hovorí Michaela Ochmanová MRICS, manažérka komerčného oddelenia fínskeho developera YIT.

Ilustračné foto
Zdroj: YIT
Ilustračné foto

Kúpou office sa firma chráni pred prudkým rastom nájomného

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o 4 dôvodoch, prečo sa firmám oplatí priestory na podnikanie viac kupovať ako prenajímať. Kľúčovou je strategická poloha pre klientov aj zamestnancov. To je prípad ZWIRN Office, ktorý bude stáť v zmiešanej štvrti s výborným dopravným napojením a občianskou vybavenosťou.

Ďalším dôvodom sú vstupné investície do priestorov. Ak firma priestory vlastní, úvodnú veľkú investíciu robí iba raz. Naopak, pri nájme ich musí zopakovať vždy, keď sa presťahuje alebo dostane výpoveď.

Typický príklad je súkromné medicínske centrum, ktoré musí investovať vysoké sumy do prístrojov a zariadení a ich inštalácie a každé sťahovanie znamená existenčné ohrozenie.

Tretím dôvodom je rast hodnoty nehnuteľnosti v čase, keďže kúpa priestorov je investíciou a jej hodnota prirodzene rastie.

Z finančného pohľadu je významným argumentom tzv. dvojitá daňová ochrana, čiže kombinácia daňového odpisovania investície a úrokov, ktoré si firma takisto zahrnie do nákladov. Zároveň firma kúpou priestorov chráni svoje financie pred infláciou. „Ak sa pozrieme na ZWIRN OFFICE, kľúčovými dôvodmi pre kúpu je výborná lokalita v budove kancelárskeho štandardu A, možnosť hedgingu proti inflácii a záujem o vlastnenie priestorov v porovnaní s neustálym platením nájomného. Takto aj menšia spoločnosť môže investovať a profitovať z rastu hodnoty,“ uvádza Ochmanová.  Navyše, výška nájmov pôjde v ďalších rokoch nahor kvôli inflačnému navýšeniu v nájomných zmluvách. „Bežná firma nedokáže donútiť prenajímateľa, aby jej zastropoval výšku indexácie. Tým pádom jej nájomné porastie o mieru inflácie, ktorá v súčasnosti dosahuje takmer 12 %. Pri vlastných priestoroch inflácia neovplyvňuje výšku splátky úroku. Firma má fixovanú úrokovú sadzbu a presne vie, s akými nákladmi musí počítať.“

Ilustračné foto
Zdroj: YIT
Ilustračné foto

Lepšia adresa prináša lepšie zákazky a spokojných zamestnancov

Firmy majú presťahovaním do ZWIRN OFFICE šancu získať kvalitnejších klientov a lepšie zákazky. Tento efekt poznajú firmy, ktoré pôvodné kancelárie vymenili za kvalitné priestory na výbornej adrese v priestoroch Pradiarne 1900 vo štvrti ZWIRN. “V starých kanceláriách sme často riešili otázku, či my prídeme ku klientom alebo oni k nám. Dnes chcú sami klienti prísť a tvoriť s našimi dizajnérmi v Pradiarni,“ hovorí Marek Šolc, finančný riaditeľ firmy Lighting Beetle, ktorá pomáha firmám hľadať inovatívne riešenia na ich biznisové výzvy. „Keďže sa venujeme fitoutu kancelárií, klienti oceňujú, keď vidia našu prácu pri návšteve našich priestorov,“ dodáva Tomáš Káčer z firmy BK, ktorá je súčasťou skupiny ZSE. Obaja zároveň potvrdzujú, že kvalitné priestory na dobrej adrese fungujú pre návrat ľudí do kancelárie po pandémii či hľadanie nových talentov ako magnet.

Ilustračné foto
Zdroj: YIT
Ilustračné foto