Stratová sieť predajní, od ktorej v minulosti už odskočilo pre slabú platobnú disciplínu viacero dodávateľov, požiadala začiatkom roka o ochranu pred veriteľmi. Bratislavský okresný súd RVS vyhovel a vo februári začal voči spoločnosti reštrukturalizačné konanie.

Po posúdení prípadu súd reštrukturalizáciu odobril a vyzval veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky v lehote 30 dní od jej povolenia. Uplatniť si ich môžu u nitrianskeho správcu Ladislava Baráta, lehota im začne plynúť od štvrtka. O povolení reštrukturalizácie rozhodla sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská. Denník N podotkol, že tá istá osoba rozhodovala aj v prípade reštrukturalizácie Váhostavu.

Ak sa RVS podarí za súčinnosti veriteľov dopracovať k reštrukturalizačnému plánu a následne ho schváli súd, spoločnosť bude môcť odpísať časť svojich dlhov. Najviac skrátka pri takomto postupe zvyknú vyjsť nezabezpečení veritelia, teda bežní dodávatelia, v prípade Carrefouru najmä potravinári, na rozdiel od zabezpečených veriteľov, ktorými bývajú banky.

Dodávatelia Carrefouru sa obávajú, že o svoje pohľadávky voči RVS prídu. V uplynulých týždňoch sa aktivizovali a obrátili sa na záujmovú organizáciu Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru. Podľa predsedu komory Milana Semančíka dodávatelia žiadajú o pomoc pri riešení tejto situácie vládu, a to v podobe odkúpenia ich pohľadávok, píše agentúra SITA.

Slovenský Carrefour, ktorý má s francúzskym gigantom spoločný iba obchodný názov, prechádza do ďalšej fázy pokusu o ozdravenie. Z jeho veľkorozmerných hypermarketov sa dlhé mesiace postupne vytrácal tovar a veľká časť priestorov začala zívať prázdnotou.

Majiteľom firmy RVS je bývalý kmeňový manažér Carrefouru, Francúz Stephane Sellier. Spoločnosť dlhodobo odmieta špekulácie o odchode z trhu a snaží sa podstatne skresať plochu svojich veľkorozmerných prevádzok. Minimálne v jednej z nich, v bratislavskom nákupnom centre Polus, sa jej to už podarilo. Okrem nej RVS prevádzkuje v hlavnom meste ešte jednu predajňu v Petržalke, ďalšie prevádzky má v Žiline, Košiciach a Trnave.