Minister financií Igor Matovič od začiatku mája stále nepredstavil sľubovanú daňovú reformu, čo je znakom toho, že ako štátnik opäť nevie dodržať slovo. Žiadne reálne návrhy nepoznajú ani jeho najbližší spolupracovníci, nieto ešte verejnosť. Avšak keď už budú na stole, môžu byť pre všetkých veľkým šokom.  

Trest pre akcionárov úspešných firiem

Odhliadnuc do toho, aké prešľapy v krátení daní narobil sám minister v minulosti ešte ako podnikateľ, teraz ide určovať pravidlá, ktoré vraj majú nastaviť spravodlivosť pre všetkých. Možno by to mnohí mohli brať ako čierny zmysel pre humor, keby jeho návrhy nesiahli ľuďom hlboko do vrecka, nevynímajúc ani daň z dividend. Potrestá tých, ktorí sa správajú zodpovedne, keďže podniky môžu vyplatiť dividendy len vtedy, ak dosiahli zisk.  

Matovič
Neprehliadnite

Vyplácate si podiely na zisku? Tisíce firiem štát zrejme čoskoro viac ošklbe na daniach

Milióny eur získaných už v súčasnosti zdanením vyplácaných podielov na zisku firiem predstavujú pre štát nemalý príjem. Vlani takto získal takmer 58 miliónov eur, ale, samozrejme, je to len kvapka v mori oproti chýbajúcim miliardám v štátnom rozpočte. Schodok v ňom za prvých päť mesiacov tohto roka vzrástol medziročne o viac než desatinu na 3,48 miliardy eur.

Dodajme, že Slovensko má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií v celej EÚ. Verejným financiám chýba dlhodobý ozdravný plán a aká-taká predvídateľnosť legislatívnych zámerov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa