Známy investor Warren Buffett cez víkend oznámil, že sa zbavil skoro všetkých akcií štyroch najväčších amerických aeroliniek za niekoľko miliárd dolárov.

Jeho investičná firma Berkshire Hathaway mala v týchto leteckých firmách významné minoritné podiely okolo 10 percent. Celkovo tam mal zainvestovaných desať miliárd dolárov. V apríli predal podiely v objeme asi štyri miliardy dolárov. Priznal aj to, že predával s podstatnou stratou, hoci neuviedol jej výšku.

Keď do leteckého biznisu W. Buffett vstupoval v roku 2016, akcie niektorých leteckých firiem ako Delta Air Lines či Southwest Airlines stáli skoro 50 dolárov, teraz sa predávajú aj za menej ako 30 dolárov.

Británia Ryanair zisk pokles linky rušenie O'Leary
Neprehliadnite

Ryanair a ďalšie britské aerolinky rušia lety. Týka sa to najmä Európy

„Nebudeme financovať spoločnosť, ktorá bude peniaze v budúcnosti iba hltať,“ vysvetlil na valnom zhromaždení akcionárov W. Buffett svoj útek z tohto biznisu. Podľa neho sa svet zmení a nevidí veľký priestor na zarábanie na lietaní.

Pritom ešte v marci nakupoval lacno akcie firmy Delta Air Lines, ktoré už padali kvôli koronavírusovej karanténe.

Ako reagovali akcie

Akcie amerických aerolínií v pondelok reagovali na odchod silného minoritného akcionára prepadom. Delta Air Lines sa obchodovala o skoro deväť percent nižšie na 22 dolároch. Akcie American Airlines sa prepadli o viac ako 10 percent na cenu pod 10 dolárov a Southwest Airlines klesla o viac ako sedem percent na 27 dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa