Európska komisia dala niekoľkým spoločnostiam rekordnú pokutu 1,47 miliardy eur pre dva kartely v oblasti katódových žiariviek a výroby televíznych obrazoviek. Nepovolené praktiky trvali dlhé roky. Medzi firmami sú napríklad Philips a LG Electronics.

Celkovo komisia pokutovala sedem firiem či skupín. Spoločnosti Philips, LG Electronics, Chungahwa a Samsung SDI sa podieľali na oboch karteloch, firmy Panasonic, Toshiba, MTPD (v súčasnosti dcérska firma Panasonic) a Technicolor (predtým Thomson) na jednom. Spoločnosť Chunghwa vzhľadom na to, že na protiprávne konanie upozornila, žiadnu pokutu nedostala.

„Katódové žiarivky boli veľmi významnou zložkou pre výrobe televízorov a počítačových obrazoviek. Tvorili 50 až 70 percent ceny obrazovky,“ zdôvodnil pokutu eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Kartelové dohody sa týkali stanovovania cien, delenia trhu či zákazníkov aj výmeny citlivých obchodných informácií. Zástupcovia firiem podieľajúcich sa na karteloch sa pravidelne stretávali a navzájom spolu o dohodách komunikovali. Firmy podľa komisie dobre vedeli, že porušujú právo, čo sa jasne preukázalo počas vyšetrovania prípadu.

Brusel vymeral rekordnú pokutu za kartel

Zdroj: Foto - SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP