Európska komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová kritizuje najväčšie farmaceutické spoločnosti, že neviditeľnými prekážkami spomalili prístup výrobcov generických liekov k svojim patentom.

Podľa najnovšej správy komisie tak spotrebitelia v Európskej únii za štyri roky zaplatili za nákup liekov o tri miliardy eur navyše. Európania ročne vynaložia na lieky viac ako dvesto miliárd eur.

Komisia zverejnila najčastejšie praktiky, ktoré farmaceutické spoločnosti využívajú. Jeden z najbežnejších prostriedkov je žalovanie výrobcov generických spoločností za porušenie patentových práv. Ďalší nástroj je patentovanie jednotlivých aktívnych zložiek v lieku. Často sa tak stáva, že jeden liek chráni aj tisíc rozličných patentov.

Brusel straší výrobcov liekov

Vyšetrovanie najväčších farmaceutických spoločností sa začalo už v januári, keď sa komisia zamerala na kľúčových hráčov trhu. Medzi kontrolovanými spoločnosťami figuroval americký Pfizer, britsko-švédska AstraZeneca, francúzsky Sanofi- Aventis či britská GlaxoSmithKline. Najnovšie vyšetrovanie preukázalo, že na spomaľovaní prístupnosti patentov sa podieľali aj samy generické spoločnosti. Správa komisie hovorí, že farmaceutické spoločnosti zaplatili konkurentom viac ako dvesto miliónov eur, aby pozdržali výrobu generických liekov. Pod drobnohľadom sa tak ocitol aj najväčší svetový výrobca generických liekov izraelská Teva či slovinská farmaceutická spoločnosť Krka.

Európska komisia plánuje v súvislosti so zisteniami zmeny v zákonoch, ktoré by upravovali a špecifikovali, ako a kedy sa lieky dostanú na trh. Zverejnená správa zároveň navrhuje zavedenie jednotného patentu a zjednotenie podmienok súdnych sporov ohľadne patentov, aby sa predišlo ich protirečivosti.

Farmaceutické spoločnosti sa bránia, že postojom komisie sa znížia prostriedky firiem na výskum a vývoj. Väčšina farmaceutických gigantov navyše do štyroch rokov stratí patenty na svoje najpredávanejšie lieky. Hrozí im tak výrazný pokles tržieb.

Rovnako veľkej výzve čelia farmaceutické spoločnosti aj v Spojených štátoch, kde novozvolený prezident Barack Obama avizoval väčšiu dostupnosť liekov pre milióny Američanov bez zdravotného poistenia.

Ilustračné foto - Bloomberg