Vďaka týmto parametrom sa zámer Volkswagenu zaradil medzi významné investície, na ktoré sa vzťahujú špeciálne pravidlá. Firmy vďaka nim majú jednoduchšie stavebné konanie aj prípadné vyvlastňovanie.

VW robí tajnosti

Volkswagen už predložil požiadavku o pridelenie štatútu významnej investície do pripomienkového konania. Keďže spoločnosť splnila zákonom stanovené podmienky, vláda jej musí prideliť štatút významnej investície. Nové pracovné miesta by mali vzniknúť do konca roku 2017. Automobilka musí zároveň v lehote siedmich rokov od schválenie preinvestovať plánované prostriedky.

Kam plánuje Volkswagen investovať, firma neprezradila. „Ide o súčasť plánu Volkswagen Slovakia v rokoch 2012 až 2016 na Slovensku preinvestovať 1,5 miliardy eur. Bližšie informácie k samotnej investícii zverejníme, keď to bude aktuálne,” reagoval na otázky TREND.sk hovorca Vladimír Machalík.

Ďalšia k zvarovni

V januári tohto roku pritom Volkswagen zverejnil zámer vybudovať v bratislavskom závode ďalšiu karosáreň za 500 miliónov eur. S jej výstavbou chce začať už na jar tohto roku, dokončenie je naplánované na koniec budúceho roka a skúšobná prevádzka má odštartovať v druhom kvartáli 2017. Kapacita zvarovne bude 1 100 karosérií SUV-modelov za deň.

Aktuálne predstavený investičný zámer pritom podľa informácií TRENDU nesúvisí s výstavbou novej zvarovňe. Znamená to teda, že Volkswagen plánuje na Slovensku ďalšie rozširovanie výroby. V tomto roku pritom automobilka dokončí úplne novú zvarovňu v hodnote 600 miliónov eur. Od príchodu na Slovensko v roku 1991 tu Volkswagen preinvestoval 2,5 miliardy eur.

Centrum SUV

Bratislavská fabrika má v koncerne Volkswagen výsostné postavenie ako centrum výroby SUV modelov. V tomto roku začne s výrobou novej generácie Audi Q7. V roku 2016 spustí bratislavský závod produkciu karosérie pre nové luxusné SUV Bentley.

Na rok 2017 je plánovaný štart výroby faceliftovaných verzií Volkswagenu Touareg a Porsche Cayenne. Druhý menovaný sa má navyše už kompletne vyrábať na Slovensku. Bratislavský závod je v hre aj o ďalšieho luxusného nájomníka, ktorým by mohlo byť športovo-luxusné SUV značky Lamborghini.

Pozitívne správy z automobiliek

Volkswagen Slovakia nie je jediný, kto prichádza z pozitívnymi správami. Žilinská Kia minulý týždeň oznámila zámer prijať viac ako 50 nových ľudí do svojej motorárne. Dôvodom je zvýšený dopyt po motoroch od sesterského závodu Hyundai v českých Nošoviciach, čo si vyžiada zavedenie tretej zmeny.

Trnavský závod automobilky PSA Peugeot Citroën má podľa neoficiálnych informácií vyrábať úplne nový model značky Citroën na báze SUV. Nahradiť by mal Citroën C3 Picasso, ktorého výroba sa od roku 2016 presúva do závodu PSA v španielskej Zaragoze.