Do útulku Slobody zvierat sa pred obedom začali trúsiť skupinky ľudí, spolu ich bolo asi tridsať. To je uprostred pracovného týždňa nadštandard. Išlo o zamestnancov spoločnosti Dell, ktorí sa zapojili do týždňa dobrovoľníckych aktivít Dell Loves Bratislava. Podujatie pre pracovníkov nadnárodnej technologickej firmy organizovali v Bratislave po prvý raz a venčenie psov z útulku bolo jednou z činností, z ktorých si mohli vybrať. 

Andrej Kukučiar prišiel s piatimi kolegami medzi poslednými. Ostatní už mali psíkov na vôdzkach alebo sa štekot ozýval rovno z lesa. Zamestnankyňa z útulku Andrejovi podala Danteho vôdzku: „Bol to veľký pes, sivočierny, pripomínal vlčiaka, ale zrejme nebol čistokrvný. Pani mi povedala, že sa s ostatnými psami veľmi nemusí, čo dával najavo vytrvalým štekotom. Vybrali sme sa teda do lesa iba dvaja. Dante sa tešil, že je vonku a ja som z toho tiež mal dobrý pocit.“ Venčenie sa stalo tradíciou a Andrej začal do útulku chodievať pravidelne.   

Krvná skupina - dobrovoľník

V bratislavskom Dell sa dobrovoľníctvu venujú roky. Okrem menších aktivít vo vlastnej réžii sa doteraz každoročne zapájali do podujatia Nadácie Pontis Naše mesto. Tento rok však prvýkrát zorganizovali vlastné podujatie. „Naše mesto býva v piatok a v sobotu. My sme našim zamestnancom chceli ponúknuť aktivity počas celého týždňa,“ vysvetľujú organizátori Dell Loves Bratislava Mária Eglová a Peter Marchalín, „zároveň pre nás bolo dôležité, aby zodpovedali trom pilierom, na ktorých u nás dobrovoľníctvo stojí – komunita, ľudia a životné prostredie.“

Z 2 400  zamestnancov sa za týždeň do 24 aktivít zapojila asi pätina, viacerí opakovane. Venčili psy z útulku, čistili vybrané časti mesta, robili spoločnosť seniorom, trhali burinu, natierali zastávky, pomáhali pri záchrane vzácnych orchideí.  

Vitajte v Dell
Ak aj vy chcete zažiť dobrovoľníctvo na vlastnej koži, pridajte sa k nám. Hľadáme ľudí, ktorí aj k téme pomoci a ekológie pridajú niečo vlastné. Pozrite si čerstvé pracovné ponuky na karieravdell.sk

V bratislavskom Dell dobrovoľníči každý piaty zamestnanec

Zdroj: Dell

Práve orchidey zachraňovali v Pečianskom lese pod vedením Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), ktoré je dlhoročným partnerom dobrovoľníkov z Dell. Bolo treba pohrabať pokosenú lúku, na ktorej kvety rastú, aby ich ochránili pred šírením inváznych druhov. „Na prvý pohľad je to malé územie, ale s hrabľami v rukách by ste sa na to pozerali inak,“ vysvetľuje Peter Lipovský z BROZ.

„Z Dell prišlo 21 dobrovoľníkov. Bez nich by pre nás bola aktivita veľmi náročná. Spolupracujeme spolu už od roku 2015. Vtedy nám prvý raz zamestnanci Dell pomáhali so sadením stromov v dunajských luhoch. Pred každou aktivitou dobrovoľníkom vysvetlíme, čo a prečo ideme robiť. Vždy z nich srší nadšenie a energia, to mám na dobrovoľníctve najradšej,“ pochvaľuje si.

Sme zodpovední za priestor, v ktorom pôsobíme

Ak niekto nemá dobrovoľníctvo v krvi alebo ho nikdy neskúsil, možno si kladie otázku, „načo to  vlastne robiť?“. Odpoveď ponúka príbeh ďalšieho zamestnanca Dell. „Nášho kolegu, ktorý žije v Rači, trápila zastávka, z ktorej chodí každý deň do práce. Bola v dezolátnom stave, chcel niečo urobiť, ale nevedel, ako na to. V rámci dobrovoľníctva sme ju opravili a navyše sme prepojili kolegu s miestnou samosprávou, vďaka čomu sa v Rači venuje dobrovoľníctvu aj naďalej,“ vysvetľuje Peter Marchalin, „Tento príbeh je skvelým príkladom toho, ako by nám malo záležať na mieste, kde žijeme a pracujeme. Ani my v Dell to nerobíme preto, aby nám tlieskali, ale kvôli tomu, aby sa k nám pridali. Vyhýbame sa ukazovaniu prstom na nedostatky a hľadaniu vinníkov, všetci sme zodpovední za priestor, v ktorom pôsobíme a veľkosť korporácie nám dáva možnosť na zlepšovanie vecí.“

Keď na veku ani funkcii nezáleží

Peter Marchalín v Dell vedie skupinu Planet, ktorá sa zameriava na ochranu prírody. V prvom rade sa snaží o zníženie dopadov ľudskej činnosti na životné prostredie: „Chceme do Dell nalákať mladšiu skupinu ľudí, ktorí končia vysoké školy a zároveň u nás stážujú. Nedávno som bol na stretnutí, kde som im prezentoval, čo v skupine Planet robíme. Zasypali ma otázkami a návrhmi, boli veľmi aktívni. Na prírode im záleží a oceňujú, že organizujeme toľko aktivít, ktorými jej môžeme pomôcť, takže sa zapájajú s nadšením.“

Nedobrovoľníčia však iba mladí. Podľa organizátorov Dell Loves Bratislava sa na aktivitách zúčastňovali rôzni zamestnanci. Od nováčikov až po dlhoročných skúsených pracovníkov z vysokých manažérskych pozícií. Starších často zaujíma pomoc seniorom v domovoch sociálnych služieb alebo ochrana pamiatok.

V bratislavskom Dell dobrovoľníči každý piaty zamestnanec

Zdroj: Dell

Dobrovoľníctvu sa venujú takmer denne

„Jedna z našich aktivít zahŕňala návštevy Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Rači,“ vysvetľuje Mária Eglová. „Zoznámili sme sa s klientami, ktorí tam žijú a vzali sme ich na prechádzku alebo na kávu. Ja som trávila čas s pani Violou. Rozprávala mi príbeh ako bola v pätnástich zaľúbená do Vlada, ktorý sa potom oženil,  že zbiera bábiky a má ich doma asi dvesto, a že má rada bordový lak na nechty... Všetko od úplných banalít po veľké životné skúsenosti. Chceli sa podeliť o všetko. Seniori veľmi potrebujú aby sa o nich niekto zaujímal.“

Dobrovoľnícke aktivity v Dell organizujú takmer denne. Tie veľké, celofiremné, sa konajú asi šesťkrát do roka, menších je oveľa viac. Niektoré sú pre tímy, v ktorých pracuje len pár ľudí, ďalšie sú pre veľké skupiny kolegov. Mnoho činností sa deje pravidelne celoročne – návštevy Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Rači sú jednou z nich.

Pomáhať je trendy

„Spoločnosť Dell sa pravidelne zapája do Týždňa dobrovoľníctva, v rámci ktorého počas siedmich septembrových dní pomáhame neziskovým organizáciám v Bratislavskom kraji. Počas rokov spolupráce som si už zvykla, že sa aktívne ozývajú sami vopred,“ hovorí Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktoré organizuje Týždeň dobrovoľníctva, ale aj iné aktivity. Dodáva, že dobrovoľníctvo je aktuálnym trendom medzi teambuildingami.

Namiesto večerného posedenia pri pive si čoraz viac firiem volí túto prospešnú formu upevnenia vzťahov medzi kolegami. A netýka sa to iba veľkých firiem, hoci za tými je vidieť, prirodzene, najviac odvedenej práce.

V Dell hovoria, že je pre nich dôležité, aby skutočne pomáhali – nie len aby dobrovoľníctvo spomenuli vo výročnej správe. „Potrebujeme vidieť reálny dopad, vedieť, ako organizácie, ktoré finančne podporujeme, využijú financie od nás, ale aj to, ako práca, ktorú odvedieme, ovplyvní ľudí. Chceme, aby bol náš zásah čo najširší, preto si projekty vyberáme veľmi zodpovedne,“ vysvetľuje Mária Eglová.

V bratislavskom Dell dobrovoľníči každý piaty zamestnanec

Zdroj: Dell

Vyššia šanca dostať vysnívané miesto

Hoci dobrovoľníctvo na Slovensku nie je úplná novinka, nedá sa povedať, že u nás má hlbokú históriu. Stále si túto prax mnohé firmy a organizácie zvykajú. K  popularizácii dobrovoľníctva prispeli podľa Michaely Bagalovej do veľkej miery práve nadnárodné firmy: „Sú veľmi dobrým, pozitívnym príkladom pre spoločnosť. Mám skúsenosť, že jednu dobrovoľníčku vzali na vysnívanú zahraničnú univerzitu aj vďaka tomu, že mala v životopise uvedenú dobrovoľnícku skúsenosť.“

V Bratislavskom centre dobrovoľníctva sú zvyknutí na to, že si záujemcovia o prácu uvádzajú dobrovoľníčenie v životopise. Na personálnom oddelení v Dell sa s tým však stretávajú zriedkavo. „Zmienka o dobrovoľníctve v životopise nie je úplne bežná vec. Nebýva častým zvykom, že kandidáti spomínajú mimopracovné aktivity. Avšak, ak to je v životopise spomenuté, takmer vždy sa pri pohovore o túto tému zaujímame. Dáva nám to signál. Dobrovoľníctvo totiž posilňuje komunikačné a organizačné zručnosti, či prácu v skupine,“ vysvetľuje Zuzana Máté, recruiterka v spoločnosti Dell.

Práca má stále prednosť

Najväčšie spoločnosti, z hľadiska počtu zamestnancov, ktoré sa do dobrovoľníckych aktivít Bratislavského dobrovoľníckeho centra zapájajú, pôsobia v IT, bankovníctve alebo ide o farmaceutické, či kozmetické spoločnosti. Často sú to teda korporácie, ktorých zamestnanci majú sedavé zamestnanie v kanceláriách, či v open space.

„Práca v korporácii nie je jednoduchá a neposkytuje veľa možností na trávenie času vonku. Pravidelné aktivity v Horskom parku alebo v Cvernovke sú v exteriéri a prispievajú aj k budovaniu tímových vzťahov,“ vysvetľuje Mária Eglová. V Horskom parku každý týždeň čistia les, sadia stromy, pília a ukladajú drevo alebo natierajú lavičky. V Novej Cvernovke zveľaďujú okolie areálu, starajú sa o záhradu a pomáhajú s triedením stavebného odpadu.

„Kolegovia vytvoria niečo spoločné, zanechajú po sebe stopu, ktorá je fyzická a nejde len o excelovský prehľad alebo niečo podobné. Pracovné vzťahy dostávajú iný rozmer a zamestnanci vybočia z dennej rutiny. Nie je to ulievanie sa, máme skúsenosť, že potom ľudia pracujú efektívne. Navyše si každý musí zvážiť, či mu dobrovoľníčenie pracovné aktivity dovoľujú,“ uzatvára Mária Eglová.