Primátor šéfa vodární obviňuje aj z toho, že sa na zverených vodárňach obohacuje, pričom Košičania by mohli mať lacnejšiu vodu. Pre Košice chce získať v podniku viac ako súčasný pätinový podiel. Do diania okolo VVS však v súčasnosti vstupuje tretí hráč.

Zhruba 60 východoslovenských miest a obcí sa dáva dohromady a zakladá akcionársky klub Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Takto chcú mať menšie mestá a obce v spoločnej firme výraznejší hlas. Spoločnosť zaznela aj na nahrávkach v kauze Gorila. Chcú výraznejšie vplývať na jej budúcnosť.

Ich prvoradým cieľom je zachovať firmu naďalej iba v samosprávnych rukách. Zároveň chcú, aby vodárne ďalej zveľaďovali a rozširovali vodovody a kanalizácie v prospech miest i obcí celého východného Slovenska. Realitou však je, že vo vedení klubu je aj právnik, ktorý sa v minulosti zapojil do mnohých ostrých súbojov o firmy, ktoré niekedy pripomínali nepriateľské prevzatia.

Veľký počin s rozumným cieľom

Na Slovensku vzniká prvé takéto akcionárske zoskupenie. Doposiaľ sme ich poznali iba z vyspelých západných trhov. Práve tam sa vo firmách s množstvom drobných akcionárov vytvárajú podobné vplyvnejšie celky. V nich menší akcionári nie sú len štatistami, ale spoločným postupom ovplyvňujú celé spoločnosti.

Nové zoskupenie miest a obcí je iste krokom vpred. Veď keď sa po prelome milénia transformovali tuzemské vodárne a kanalizácie zo štátnych podnikov na samosprávne firmy, hlavným cieľom bolo, aby sa ďalej rozvíjali v rukách miest a obcí, ktoré svoje regióny poznajú najlepšie.

S tým, že všetky tuzemské vodárenské firmy okrem východoslovenskej postupne ovládnu viac i menej transparentní privátni investori,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa