Päťdesiattriročný J. Bezos sa tak stal prvým miliardárom, ktorého majetok dosiahol 12-ciferné hodnoty od roku 1999, kedy sa to podarilo zakladateľovi softvérovej spoločnosti Microsoft Billovi Gatesovi.

Čierny piatok priniesol J. Bezosovi takmer 2,4 miliardy dolárov. Akcie Amazonu, z ktorých J. Bezos vlastní zhruba 17 percent, stúpli za deň o 2,5 percenta. Za uplynulú časť tohto roka akcie Amazonu posilnili o 58 percent a vďaka tomu do majetku jeho zakladateľa pribudlo 34 miliárd dolárov.

Na začiatku tohto roka bol J. Bezos až štvrtým najbohatším človekom sveta. Na prvom mieste stál v júli, kedy na tomto poste vystriedal Billa Gatesa. Hodnotu Gatesovho majetku odhadujú časopis Forbes aj agentúra Bloomberg na 89 miliárd dolárov.

Je otázkou, ako J. Bezos sa svojím bohatstvom naloží. Na rozdiel od svetových boháčov číslo dva a tri, Billa Gatesa a Warrena Buffetta (78,9 miliardy dolárov), bol J. Bezos k charite zatiaľ pomerne skúpy. Ako uviedla agentúra Bloomberg, J. Bezos s dobročinnosťou ešte len začína. Nápady, ako by ľuďom mohol pomôcť, v júni zháňal na Twitteri.

Amazon je najväčším internetovým obchodom na svete. Firma začala internetový predaj v roku 1995 a spočiatku ponúkala predovšetkým knihy. Na burzu vstúpila v roku 1997 s cenou 18 dolárov za akciu. V súčasnosti cena jej akcií presahuje 1 000 dolárov.

Okrem Amazonu založil Jeff Bezos v roku 2000 aj spoločnosť Blue Origin, ktorá vyvíja technológie pre komerčné lety do vesmíru. V roku 2012 kúpil americký denník The Washington Post.