Procesovanie platieb je lukratívny biznis, postavený na minimálnych poplatkoch z každej transakcie. Ak vám aj z toho mála niekto odhryzne, môže to bolieť najmä pri veľkých objemoch platieb.

Presne to sa už roky deje pri spolupráci technologického gigantu Apple, kartových firiem Visa a Mastercard a bánk.

Lenže po rokoch v podstate bezproblémovej a obojstranne výhodnej spolupráce začínajú niektoré banky tlačiť na kartovú firmu Visa, aby zmenila spôsob, ako realizujú platby cez Apple Pay. Cieľ je jasný – banky chcú osekať poplatky, ktoré platia za tieto platby Applu, tvrdia anonymné zdroje z prostredia platobného biznisu pre Wall Street Journal.

Mobilne platby
Neprehliadnite

Do platobného biznisu sa tlačia fintechy. Prvý už získal rozšírenú licenciu

Podľa nových pravidiel, ktoré pretláčajú banky, by neplatili Applu za všetky sprocesované platby rovnako. Poplatky by sa neplatili za periodicky sa opakované platby, ako napríklad mesačné členské do posilňovne či za online predplatné filmov cez streamovacie služby.

Vysoké poplatky

Keď Apple spustil svoju platobnú službu Apple Pay pred siedmymi rokmi, dohodol sa s bankami, že mu budú platiť 0,15 percenta z každého nákupu cez kreditné karty. Z transakcií cez debetné karty platia banky Applu ešte menej o desatinu percenta z každej platby.

Podľa Petra Géca, konateľa poradenskej firmy Infinity Consulting, Apple veľmi nerozlišuje, či ide o platbu debetkou alebo keditkou. Poplatky však chce z každej platby. „Predstavte si, že si kúpite cez Apple Pay knihy za 100 eur, jedno percento z toho, teda jedno euro, je poplatok obchodníka banke a z toho si vezme Apple 15 centov, čo nie je málo,“ vysvetľuje odborník na platobný biznis.

Pri poplatkoch je dôležité rozdeľovať akvizičné, medzibankové a poplatky kartovým schémam. Pri Apple ide iba o akvizičné poplatky. V podstate si IT firma pýta odmenu za to, že cez jej službu používajú zákazníci aj služby platobných schém a bánk.

Štruktúra poplatkov pri kartových platbách je zložitá a ich výška záleží aj na tom kto je vydavateľská banka (kto kartu vydal), aké platobné schémy používa (Mastercard alebo Visa), či kto kartu spracoval. Do výslednej kalkulácie vstupujú ešte množstevné zľavy obchodníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa