Jeff Bezos vynaložil veľké prostriedky na to, aby sa z jeho spoločnosti stal elektronický obchodný gigant v druhom najľudnatejšom štáte sveta.

„Našu globálnu stopu využijeme na export indických výrobkov v hodnote 10 miliárd USD do celého sveta do roku 2025,“ vyhlásil v zjavnom odkaze na kampaň vlády na podporu domácej výroby.

Na podujatí v Naí Dilli poukázal na rastúci význam Indie a vyhlásil, že „21. storočie bude indickým storočím“, a že najdôležitejšia bude americko-indická aliancia.

Amazon aj Flipkart, ktorý bol založený v Indii, ale v roku 2018 ho kúpil americký Walmart, čelia na trhu v ázijskej krajine čoraz väčšej kontrole, napriek popularite medzi zákazníkmi.

Indická komisia pre hospodársku súťaž začiatkom týždňa oznámila, že vyšetruje obe spoločnosti. Dôvodom sú obvinenia, že podkopávajú tradičných obchodníkov a uprednostňujú „preferovaných predajcov“ na svojich platformách.

Amazon uviedol, že bude spolupracovať pri vyšetrovaní a vyjadril „presvedčenie“, že postupuje legálne. Komisia minulý rok uložila spoločnosti Google pokutu 21 miliónov USD za zneužitie dominantného postavenia.