Slovenský výrobca nákladných vagónov a podvozkov Tatravagónka, a. s., Poprad predložil jedinú platnú ponuku v tendri na investovanie do chorvátskeho výrobcu koľajových vozidiel TŽV Gredelj, ktorý je v konkurznom konaní.

Tatravagónka navrhuje investovať 45 miliónov eur do TŽV Gredelj, pričom jej ponuka obsahuje všetku požadovanú dokumentáciu vrátane nevyhnutnej záruky serióznosti návrhu, uviedla chorvátska spoločnosť v stručnom vyhlásení, informuje tportal.hr.

TŽV Gredelj dostal v tendri ešte jednu ponuku od záhrebskej spoločnosti Dok-ing, ktorá ponúkla investíciu 35 miliónov eur, ale nepredložila všetky požadované dokumenty, v dôsledku čoho bola ponuka vyhodnotená ako neplatná.

Tretí účastník súťaže, švajčiarsky výrobca železničných koľajových vozidiel Stadler Rail, rade veriteľov chorvátskej fabrky oznámil, že v tejto chvíli nedokáže ponúknuť právne záväznú ponuku.

„Úprimne dúfam, že to bude nový začiatok pre TŽV Gredelj a že sa vďaka konkurznému konaniu zachová podnikanie a pracovné miesta v spoločnosti,“ uviedol vo vyhlásení konkurzný správca spoločnosti Tomislav Djuričin.

Chorvátska spoločnosť TZV Gredelj vyhlásila bankrot na konci roku 2012 z dôvodu poklesu objednávok zo zahraničia aj zo strany Chorvátskych železníc (HZ). Aj po roku 2012 však pokračovala vo výrobe.

Popradský podnik Tatravagónka je najväčším výrobcom železničných vagónov v Európe. Jej majiteľmi sú podnikatelia Alexej Beljajev a Michal Lazar a logistická skupina Budamar. V roku 2018 dosiahla rekordné tržby vo výške 287 miliónov eur, podľa denníka Hospodárske noviny mala rastúci trend aj vlani a tento rok očakáva tržby blížiace sa k hranici 400 miliónov eur.

Okrem slovenských výrobní v Poprade a Trebišove skupina Tatravagónka vlastní továreň Bratstvo Subotica v Srbsku a ZNTK Paterek v Poľsku, ku ktorým prikúpila aj krachujúcu nemeckú vagónku Waggonbau Niesky a prenajala českú fabriku Legios. V spolupráci so svojim partnerom Budamar vyrába aj v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite

Beljajev s Lazarom rozdýchali ruské sankcie a ovládli nemeckú vagónku