Rusko zažilo veľký exodus zahraničných firiem, najznámejšie značky sveta sa na protest proti vojne na Ukrajine odsťahovali, mnohé západné spoločnosti sa od krajiny Vladimira Putina dištancujú. To však nie je prípad belgicko-luxemburskej obchodnej komory (The Belgian-Luxembourg Chamber of Commerce in Russia), ktorá sa chváli tým, že belgické pivá sú stále v ruských obchodoch.

Portál Politico píše, že komora so sídlom v Moskve zverejnila video ukazujúce regále plné fliaš a plechoviek Hoegaarden, Stella Artois a Delirium Tremens. Obchodný orgán ocenil skutočnosť, že „výber správnych pív v ruských maloobchodných predajniach zostáva na úrovni začiatku roka 2022“.

„Pivá, ktoré sa dajú piť“

Na otázku, čo sa myslí pod pojmom „správne pivá“, zástupca komory odpovedal, že: „toto sú pivá, ktoré sa dajú piť. Iný význam to nemá“ a poznamenal, že „okrem iného, áno, vždy existujú belgické pivá“. Ešte dodal: „Samozrejme, sú to najlepšie pivá na svete!“

Zároveň pripomenul, že keďže pivo a výroba potravín nie sú cieľom európskych sankcií, „spoločnosti, ktoré majú na tieto značky autorské práva, ich stále môžu prepravovať, vyrábať a predávať v Rusku“.

Napriek všetkej radosti z toho, že Rusi pijú belgické pivá, bol tweet následne vymazaný. Tieto udalosti prichádzajú v čase, keď belgická ikonická značka piva Leffe čelí výzvam na bojkot po tom, čo začali výrobu v pivovaroch po celom Rusku.

Nevyjadrujú sa

Federácia belgických obchodných komôr, ktorá zastupuje akreditované obchodné komory v Belgicku a belgické komory v zahraničí, sa k veci nevyjadrila. Potvrdila však, že jedným z jej členov je Belgicko-luxemburská obchodná komora v Rusku. Dodala, že nemajú právomoc nad aktivitami komory so sídlom v Moskve.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin počúva svojho iránskeho náprotivka Ebráhíma Raísího počas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Iranian President Ebrahim Raisi during their talks at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Mýty predbiehajú fakty. Kde je pravda? Škodia sankcie viac Rusku alebo západným krajinám