Investiční bankári sa nedokázali z finančnej krízy dostatočne poučiť. V rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag to povedal správca skrachovanej americkej investičnej banky Lehman Brothers Bryan Marsal, ktorý pracuje v poradenskej spoločnosti Alvarez & Marsal.

„Zaregistroval som v bankách určité zmeny, napríklad v riadení rizika. Základná filozofia sa však nezmenila,“ uviedol B. Marsal. „Každý je pripravený podstúpiť vysoké riziká, akonáhle vidí šancu, že tak zarobí o niečo viac peňazí ako konkurencia,“ dodal.

Banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot v polovici septembra 2008 a stala sa symbolom globálnej finančnej krízy. Pád tejto banky bol najväčším podnikovým bankrotom v dejinách Spojených štátov.

„Riadenie rizík bolo príliš zlé a finančnej situácie banky nebola dostatočne solídne,“ povedal ku krachu banky B. Marsal. Upozornil tiež, že niektoré opatrenia, ktoré majú brániť podobným kolapsom vo finančnom sektore, zatiaľ nie sú príliš účinné. „Predpisy pre lepšie riadenie rizík napríklad zostávajú dosť neurčité,“ uviedol.

Spoločnosť Alvarez & Marsal teraz radí Grécku aj niektorým ďalším európskym krajinám, ktoré zápasia s dlhovými problémami. „V bankovej kríze sa už Európa odrazila od dna. V oblasti štátnych dlhov má ale možno to najhoršie ešte pred sebou,“ povedal B. Marsal.

Jeho firemný partner Tony Alvarez sa podľa agentúry DPA domnieva, že bankrotu hlboko zadlženého Grécka sa dá zabrániť. „Keby predsa len došlo k insolvencii, potom by malo Grécko aj Európska únia urobiť všetko pre to, aby prebehla riadeným spôsobom, a obmedzili sa tak škody,“ povedal T. Alvarez.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP