Na to, že Hyza si toto leto dokončuje zvýšenie svojej celkovej spracovateľskej výkonnosti z 10- na 12-tisíc kurčiat za hodinu, upozorňuje jej najaktuálnejšia výročná správa, ktorá hodnotí jej hospodárenie za vlaňajší rok. Sprava tiež vyčísľuje, že tak tento rok, ako aj vlani, keď sa rozširovanie kapacít rozbehlo, firma vynaložila na nové investície dohromady až o niečo viac ako deväť miliónov eur. Rovnako výročná správa naznačuje, že v istej miere si pri tejto investícii Babišov podnik pomohol aj eurofondmi získanými od rezortu pôdohospodárstva. I keď ich výšku už správa nekonkretizuje.

Berie, kde sa len dá

Objem investičnej výpomoci pre Hyzu sa však dá vyhľadať vo vládnom centrálnom registri zmlúv. Podľa neho podnik na aktuálne dokončované rozšírenie i modernizáciu svojich kapacít získal 600-tisíc eur. Konkrétne ich čerpal z eurofondového balíka na rozvoja vidiek. A odobrené mu boli v lete predminulého roku. Teda už po nástupe terajšieho vedenia rezortu pôdohospodárstva na čele so súčasnou ministerkou Gabrielou Matečnou. Fondy pre Hyzu tak A. Babiš získal ešte v čase vlády Roberta Fica.

Biznismen i terajší politik si tak pri rozširovaní Hyzy síce z eurofondov vykryl len menšiu časť celkovej investície. No opäť aj takto potvrdil, že sa k nim chce a vie dostať aj s väčšími podnikmi, ktoré by vedeli napredovať aj bez nich. Navyše, mimoriadne finančne silné je celé Babišovo agrochemické zoskupenie Agrofert.

A tak je namieste minimálne v etickej rovine otázka, či

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa