Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) oznámilo, že oživenie leteckej dopravy pokračovalo počas celého minulého roka. Celosvetovo predstavovala hustota leteckej dopravy zhruba dve tretiny úrovne pred pandémiou, teda z roku 2019. Celoročná prevádzka európskych prepravcov vzrástla o 132 percenta v porovnaní s rokom 2021. Kapacita vzrástla o 84 percent a vyťaženosť vzrástla o takmer 17 percentuálnych bodov na 80,6 percenta.

„Odvetvie zanechalo rok 2022 v oveľa silnejšom stave, než v akom do neho vstúpilo, keďže väčšina vlád v priebehu roka zrušila cestovné covidové obmedzenia a ľudia využili obnovenie slobody cestovania. Očakáva sa, že táto dynamika bude pokračovať aj v roku 2023, a to aj napriek prehnaným reakciám niektorých vlád na opätovné otvorenie Číny,“ povedal Willie Walsh, generálny riaditeľ IATA. Išlo o odporúčania vlád zamedziť obojstrannej turistickej výmene s Čínou.

Jednoduchšie cestovanie

Pre odvetvie cestovného ruchu je veľmi dobrou správou, že po takmer trojročnej pauze sa opäť do popredia záujmu cestovateľov po celom svete dostáva ázijský región. Kým vlani dominovali v hlavne európske destinácie, tento rok sa situácia mení. Čoraz viac ázijských krajín a ostrovných destinácií ruší cestovné obmedzenia, čo vidno aj na počte rezervácií. Zrušenie všetkých opatrení očakáva najväčší slovenský vyhľadávač leteniek Pelikan.sk v prvej polovici roka, čo ešte viac otvorí leteckú dopravu.

Lietadlo C919 od spoločnosti COMAC
Neprehliadnite

Airbus opäť porazil Boeing. Letecký duopol je však v pozore. Do neba chce ísť aj čínsky drak

Začiatkom januára sa postupne začala otvárať Čína, ktorá postupne uvoľňuje podmienky pre turistov. Od 8. januára môžu pricestovať bez povinnej karantény. Pred odletom do krajiny je však stále potrebné dvojité testovanie. Najskôr v krajine odletu a následne v tranzitnej krajine. V oboch prípadoch je potrebné urobiť PCR test a test na protilátky IgM, čo však môže byť pre stále veľkú skupinu turistov obmedzujúce.

Od 6. februára je výrazne jednoduchšie cestovanie do HongKongu. Pred vstupom do krajiny už cestovatelia nemusia predkladať očkovací certifikát. Neuplatňuje sa dokonca ani pravidlo kontrolného testovania pomocou PCR testu. Ďalšie kontrolné testy sú len odporúčané a ich výsledky cestovatelia nemusia nikam reportovať. Výhodou je, že už neplatí ani povinná karanténa, informuje portál Hongkongfp.

Od 13. februára nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom či dôkazom o očkovaní v Singapure. Krajina je pritom jedným z najdôležitejších dopravných uzlov v Ázii. Letisko v Singapure sa využíva ako prestupná stanica pri ďalších letoch do Japonska, Indonézie na Filipíny.

Thajsko za stovky eur

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa