V bratislavskom nákupnom centre Avion si budú môcť majitelia elektromobilov nabiť svoje vozidlo. Služba bude poskytovaná bezplatne 24 hodín denne.

Nabíjacie stanice sa rozhodol v svojich obchodných centrách v Česku a na Slovensku umiestniť ich správca Inter Ikea Centre Group (IICG). Spoločnosť tak podľa svojho vyjadrenia plní záväzok investovať v oblasti udržateľného rozvoja.

„Prvú nabíjaciu stanicu sme pre našich zákazníkov inštalovali vlani v Avione v Ostrave. Od 1. mája 2013 sme sprevádzkovali ďalšiu nabíjaciu stanicu v Brne," tvrdí riaditeľ oddelenia property spoločnosti IICG ČR/SR Luboš Rumian.

"Rovnako máme pripravené miesta pre stanice vrátane nabíjacieho kábla v Prahe a Bratislave. Aktuálne rokujeme s dodávateľmi o termíne spustenia,“ dodal o plánoch firmy.

Rozšírenie elektromobilov je v oboch krajinách zatiaľ veľmi malé. Na Slovensku sú registrované len tri desiatky automobilov s elektrickým pohonom a len jediný si zakúpila súkromná osoba. Nabiť sa dajú v piatich staniciach po krajine, podľa návrhu Európskej komisie z januára tohto roku by ich však na Slovensku malo byť do roku 2020 až štyritisíc.

Technológia sa zatiaľ neveľmi udomácnila aj v zahraničí a nebyť štedrých dotácií zo strany vlád, boli by predaje áut poháňané batériami ešte slabšie. Najviac sú medzi zákazníkmi obľúbené v Japosku a v USA.

Kupujúcich odrádza stále privysoká cena a malá kapacita batérií, ktorá v podstate predurčuje využiteľnosť elektromobilov len v mestách či na kratších vzdialenostiach. Správca aj bratislavského Avionu však tvrdí, že chce novou službou ukázať jeden zo smerov, ktorým sa bude v budúcnosti rozvíjať ekologická doprava.

„Vnímame to ako ďalšiu službu pre pohodlie našich zákazníkov. Okrem toho, IICG podporuje rozvoj elektromobility a ďalších podobných aktivít, ktoré pomáhajú znižovať uhlíkovú stopu a prispievajú tak k zlepšeniu životného prostredia v našom okolí,“ dodal L. Rumian.

Dobíjacie stanice pritom IICG nehradí, náklady na ich vybudovanie poskytla Pražská energetika, ktorá pre spoločnosť dodáva elektrickú energiu.

Avion začne nabíjať elektromobily. Zadarmo

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch