Výroba áut vo svete sa jednoznačne mení a získava si aj nových hráčov. Nejde pritom len o malé novovznikajúce startupy, ktoré si chcú svojimi technológiami ukradnúť kus podielu. Do automotive priemyslu najnovšie po vzore Apple vstupujú aj ďalšie veľké technologické giganty.

KK19 New York - Na snímke nový iPhone 13 od americkej spoločnosti Apple počas prvého dňa predaja 24. septembra 2021 v New Yorku. FOTO TASR/AP
An Apple iPhone 13 is displayed on its first day of sale, in New York, Friday, Sept. 24, 2021. (AP Photo/Richard Drew)
Neprehliadnite

Apple pri akciách prekonal cenový rekord aj napriek štvťročným výsledkom

 Dôvodom je, že pre tvorcov digitálnych a hardvérových technológií je zaujímavá ziskovosť tohto sektora v ďalších piatich rokoch. Tá bude aj podľa súčasných producentov narastať. A to aj napriek problémom s dodávkami dielov či nedostatkom pracovnej sily.

Nováčikovia v hľadáčiku

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti KPMG Global Automotive Executive Survey 2021 až 82 percent výrobcov áut verí, že veľké technologické spoločnosti vstúpia na trh so svojimi vlastnými automobilovými produktmi.

Ako naznačuje štúdia, automobilový priemysel doteraz nečelil takým bezprecedentným zmenám a technologickým vplyvom. To sa začína prejavovať už aj obchodnom modeli automotivu a nejde len o vízie v podobe lietajúcich taxíkov či autonómnych áut.

VW
Zdroj: VW

Technologický a automobilový priemysel sú si čoraz bližšie. Výhoda nováčikov na automobilovom trhu je, že používajú úplne iné prístupy, napríklad niektorí využívajú tretie strany na výrobu vozidiel.

Až 82 percent respondentov prieskumu KPMG verí, že technologické spoločnosti ako Google, Apple, Amazon a Huawei zamiešajú na trhu karty, najmä v oblasti samoriadiacich vozidiel.

Z automobiliek vyrábajúcich na Slovensku sa v tejto oblasti globálne môže dariť materskej skupine Hyundai Kia, ostatné automobilky zrejme ešte čaká spojenie so silným partnerom v tejto oblasti.

Problémom budú ľudia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa