Krátko pred schválením alebo neschválením navrhovaných zmien o pravidlách vstupu zamestnancov do tunajších podnikov, naznačujú automobilové podniky na Slovensku, že s povinným testovaním rátajú.

Volkswagen Južná Afrika
Neprehliadnite

Slovenský automotive sa môže ocitnúť na jednej lodi s africkými montérmi

Budú však potrebovať dostatočný čas na prípravu a aj participáciu štátu. V inom prípade akékoľvek náhle zmeny a prehodenie nových povinností na ich plecia môže ovplyvniť výrobu a v konečnom dôsledku sa prejaviť aj na ekonomike.

Pripravujú sa na rôzne scenáre

Hoci automobilky za ostatný rok už majú dostatočné skúsenosti s testovaním a dokonca aj očkovaním priamo vo svojich podnikoch, nové avizované pravidlá na vstup zamestnancov do práce znepokojujú aj tunajších výrobcov.

Dôvodom nie je ani tak realizácia povinného testovania pracovníkov na jednotlivých zmenách počas týždňa, ale obava, že nové zmeny budú prijaté narýchlo, bez dostatočnej prípravy a na náklady samotných podnikov.

Testovanie žiačky základnej školy domácim antigénovým samotestom na ochorenie Covid-19 pred pondelkovým nástupom do školy, 4. októbra 2021 v Trenčianskych Stankovciach. Výsledok testu rodičia oznamujú škole prostredníctvom školského informačného systému EduPage. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Zdroj: Radovan Stoklasa

„Volkswagen Slovakia považuje za prioritu minimalizovať riziko šírenia nákazy, preto priebežne zavádza aj opatrenia nad rámec štátnych nariadení. Chceme ochotne a zodpovedne pristupovať k plánovanému OTP režimu na pracovisku, a to aj s plným vedomím, že realizácia tohto opatrenia je výrazne finančne a personálne náročná,“ uviedla pre TREND hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Dodala, že veľmi dôležité bude, aby boli definované jasné usmernenia. „Mali sme dostatok času na prípravu a v neposlednom rade, aby bolo doriešené financovanie testovania, ideálne s participáciou štátu“, naznačila. Uzavrela, že je predčasné polemizovať o detailoch. Podobne vníma situáciu aj závod Kia Slovakia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa