Investičné plány Fordu v Mexiku sa predtým stali terčom ostrej kritiky zo strany novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Automobilka o plánoch na výstavbu mexického závodu informovala začiatkom mája. D. Trump vtedy jej rozhodnutie označil za absolútnu hanbu. „Ak budem prezidentom, také smiešne transakcie, ktoré likvidujú (v USA) pracovné miesta, sa nebudú diať,“ uviedol vtedy. V prezidentských voľbách D. Trump v novembri porazil svoju súperku Hillary Clintonovú, v Bielom dome tak 20. januára vystrieda Baracka Obamu.

Ford uviedol, že v rámci rozširovania ponuky elektromobilov a hybridných vozidiel investuje 700 miliónov dolárov do svojej továrne v americkom štáte Michigan. V závode by tak malo vzniknúť zhruba 700 nových pracovných miest.

Budúci prezident počas svojej predvolebnej kampane zdôrazňoval potrebu chrániť americký priemysel pred odlivom pracovných miest do zahraničia.

Kvôli zahraničnej výrobe kritizoval aj najväčšiu americkú automobilku General Motors. Pohrozil, že uvalí vysoké clo na dovoz jej vozidiel Chevrolet Cruze vyrábaných v Mexiku. Automobilka však v reakcii uviedla, že drvivú väčšinu vozidiel Chevrolet Cruze určených pre americký trh vyrába v Spojených štátoch.