Ešte koncom minulého týždňa mali malí a strední podnikatelia z oblasti fitness ale aj gastra a hoteliérstva šancu otvoriť svoje prevádzky aj v tzv. čiernych okresoch. Očkovaní a všetci tí, ktorí prekonali covid-19, by podľa návrhu konzília odborníkov mohli využívať služby menovaných zariadení. Minimálne tri týždne si však budú musieť počkať. Vláda na utorkovom zasadnutí navrhla úpravu súčasnej podoby covid automatu. Schválil sa dnes a zmeny budú platiť od pondelka, 22. novembra.

Nová podoba covid automatu pre neočkovaných síce režim sprísňuje, no malých podnikateľov v čiernych okresoch nijakým spôsobom nezvýhodňuje.

Už v auguste vedeli, že ich zatvoria

S letným uvedením nového covid automatu, ktorý presne určoval, v akej fáze sa budú pravidlá sprísňovať a platil dodnes, upozornili fitnescentrá svojich klientov, že v tzv. bordovej a čiernej fáze sa prevádzky zatvoria pravdepodobne aj pre zaočkovaných a nebudú im udelené žiadne výnimky. „My sme nemali ani nádej, že ostaneme fungovať. Pravdepodobnosť, že v najtmavších farbách budú môcť do našich prevádzok chodiť dve skupiny zákazníkov (očkovaní a prekonaní, pozn. TRENDU), bola už vtedy minimálna,“ konštatuje Pavol Kiseľ, šéf Únie Fitness Centier Slovenska (ÚFS). „A pritom by stačilo len zmeniť zákon o zdravotnej starostlivosti, podmieniť očkovanie a nerobiť z majiteľov prevádzok, trénerov a recepčných drábov, ktorí kontrolujú testy či očkovacie preukazy,“ dodáva. V tejto komunite spôsobuje umožňovanie vstupu do telocviční len určitej skupine ľudí veľké problémy najmä v medziľudských vzťahoch.

Premiér Eduard Heger
Neprehliadnite

Nový Covid automat: Zavádzame lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil premiér Heger

P. Kiseľ hovorí, že pandemickú komisiu ešte v máji minulého roku, a teda počas prvej vlny upozornili, že podnikanie vo fitnes je uzavretá bublina so stálymi členmi, trackovanie kontaktov funguje na dennej báze, dezinfekcia sa v priestoroch nachádzala aj v mimopandemických časoch a ide o nerizikové skupiny. „My nie sme motorest pri ceste, kde sa behom dňa vystrieda kopa neznámych ľudí. Preto nerozumiem vláde, že náš segment považuje za taký vysoko rizikový,“ uvádza šéf ÚFS.

Fitnescentrá v slzách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa