Kým Arca Capital bojuje na súdoch o povolenie svojej reštrukturalizácie, v Česku začína mať problém s nesplácaním dlhov i Pavol Krúpa, bývalý partner tejto finančnej skupiny.

O svoje peniaze z dlhopisov sa hlásia investori, ktorí vložili  do dlhopisov firiem ovládaných Krúpovou investičnou skupinou KGI − Global Investments, píšu české Hospodářske noviny (HN). Podľa advokáta, ktorý zastupuje veriteľov, je ich niekoľko desiatok.

Pavol Krupa
Neprehliadnite

Investičný trh v Česku sa otriasa, k nesplateným zmenkám Arcy pribudli Krúpove obligácie

Ktoré firmy nesplácajú

Firmy, ktoré nesplácajú dlhopisy, sú zatiaľ štyri – Pozitive Energy, NFA Holding, investičný fond Arca Capital CEE a napokon aj firma BGQ Czech. Za všetkými podľa českého obchodného registra stojí P. Krúpa, ktorý tam je v predstavenstve alebo ako člen dozornej rady. Niektoré z nich nesplatili len úroky z dlhopisov. Tie boli trojročné s päťpercentným ročným výnosom.

Advokát poškodených investorov nešpecifikoval, o aký objem nesplatených dlhopisov ide. TREND sa to nedozvedel ani od firmy KGI − Global Investments, za ktorou dlhodobo stál práve Pavol Krúpa.

Krúpa sa sťahuje z firiem

P. Krúpa sa v poslednom čase stiahol z vedenia niektorých spomínaných spoločností. Napríklad vo firmy Pozitive Energy už nie je predsedom predstavenstva.

„Dianie v spomenutých firmách a v ich vlastníckej štruktúre je v posledných mesiacoch veľmi divné. S niektorými klientmi pripravujeme aj podanie trestného oznámenia,“ povedal pre české HN advokát Jan Langmeier, ktorý zastupuje veriteľov.

P. Krúpa nesplácanie dlhopisov priznáva, ale zvaľuje ho na druhotnú platobnú neschopnosť, pretože týmto firmám uviazli peniaze v Arca Capital Bohemia (ACB). Tá sa snaží v Česku o reštrukturalizáciu dlhov, podobne ako jej sesterská firma Arca Capital Slovakia na Slovensku.

„Velič uprednostnil v stovkach miliónov korún svoje prepojené firmy a záväzky voči týmto firmám nevyplatil,“ vysvetľuje P. Krúpa pre TREND. Takže problémy Arcy sa tak preniesli na ďalších veriteľov. 

P. Krúpa tiež uviedol, že nerobí žiadne kroky, ktoré by znižovali hodnotu majetku v spomínaných firmách. Navyše robí všetko preto, aby sa mu od Arcy podarilo vymôcť jeho zamrznuté investície.

„Tieto spoločnosti už majú svojho krízoveho manažérara, ktorý sa snaží o vymáhanie pohľadávok z ACB,“ dodáva P. Krúpa. 

Kontroverzný finančník už dlhodobo tvrdí, že do finančných problémov ho priviedli sfalšované zmenky Arca Capital, kde bol uvedený ako avalista. Velič mu vraj spôsobil škodu nevyplatením podielu z Arcy vo výške viac ako 170 miliónov eur. 

Naopak, súčasný šéf Arcy Rastislav Velič tvrdí, že zmenky sú pravé a P.Krúpa dlží peniaze jeho firme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa