Po mesiacoch naťahovania sa s veriteľmi aj so súdmi Arca Capital Slovakia konečne urobila prvý nevyhnutný krok na riešenie svojich gigantických dlhov. Podľa informácii TRENDu jej okresný súd v Bratislave I  povolil reštrukturalizáciu. V najbližších dňoch by sa mala táto informácia objaviť aj v obchodnom vestníku. 

Veritelia Arca Capital Slovakia (ACS) potom majú možnosť do 30 dní si prihlásiť svoje pohľadávky. Bude zaujímavé sledovať, kto všetko si ich prihlási. Medzi veriteľmi Arcy sú pravdepodobne aj známi podnikatelia či príbuzní politikov.

Dôležitý pre veriteľov bude aj reštrukturalizačný posudok, ktorý mal vypracovať nezávislý správca. V posudku by mal vysvetliť, prečo je pre veriteľov lepšia cesta reštrukturalizácie dlhov ako konkurz.

Bioplynova elektraren Energoterra
Neprehliadnite

Biznis model Arcy Capital má ďalšiu obeť. Bioplynka z ich skupiny vyhlásila bankrot

Proces oddlženia bude dlhý

V procese oddlženia sa musí ešte zvolať schôdza veriteľov, kde sa ustanoví troj až päťčlenný veriteľský výbor. Tam môžu byť veľkí zabezpečení veritelia ako banky, ale aj zástupcovia drobných investorov, ktorí sú nezabezpečení veritelia. Tí potom budú mať právo schváliť či odmietnuť reštrukturalizačný plán, ktorý pripravuje dlžník.

Ten bude mať na vypracovanie záverečného návrhu plánu niekoľko mesiacov, konkrétne 90 dní od povolenia reštrukturalizácie. Táto lehota sa dá predĺžiť rozhodnutím veriteľského výboru, ale dlžník to musí zdôvodniť.

Ak bude plán na oddlženie schválený veriteľmi, následne musí byť potvrdený aj súdom. Arca sa však stále môže dostať do konkurzu. To sa môže stať v prípade, že veritelia jej plán na oddlženie neschvália.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa