Koronakríza kazí plány finančnej skupiny Arca Investments vyriešiť problémy jej veriteľov. Potom čo v októbri zrušila schôdzu veriteľov pre druhú vlnu koronavírusovej pandémie, teraz ruší na poslednú chvíľu aj na pondelok plánované valné zhromaždenie. Majoritný akcionár firmy Rastislav Velič je v povinnej koronavírusovej karanténe.

„S prihliadnutím na povinnú minimálnu karanténu akcionára a predsedu predstavenstva spoločnosti Rastislava Veliča, ako aj s prihliadnutím na nepriaznivý vývoj pandémie ochorenia Covid-19 a ním vyvolaný lockdown zavedený odo dňa 19.12.2020, týmto mení termín riadneho valného zhromaždenia na 18.01.2021 o 11,00 hod,“ píše firma v dokumente, ktorý má TREND k dispozícii.

Arca píše, že valné zhromaždenie by nebolo bez R. Veliča uznášaniachopné a v danej situácii by predstavovalo neopodstatnenú hrozbu šírenia pandémie medzi prítomnými osobami.

Či má chorobu priamo R. Velič alebo len jeho blízki nie je známe. „Nevidím dôvod, aby som Vám poskytovala túto informáciu.R. Velič nie je verejný funkcionár,“ odpovedala Terézia Barčíková, hovorkyňa Arca Capital.

EBE 29 Ein Bokeq - Na snímke Issa Kassissieh v kostýme Santa Clausa pózuje vedľa vianočného stromčeka postaveného na soľnej kryhe počas natáčania vianočného videa zo Svätej zeme v mŕtvom mori neďaleko izraelského Ein Bokequ v nedeľu 15. novembra 2020. FOTO TASR/AP
Issa Kassissieh, dressed as Santa Claus, sits next to a Christmas tree erected on a salt formation during filming for a Christmas greeting video from the Holy Land in the Dead Sea near Ein Bokeq, Israel, Sunday, Nov. 15, 2020. The Isra
Neprehliadnite

Arca si pod stromček vykoledovala namiesto darčekov návštevu NAKA

Program sa nemení

Spoločnosť však tvrdí, že program valného zhromaždenia ostane nezmenený aj v januári. Má sa na ňom prebrať najmä výročná správa za rok 2019, riadna individuálna účtovná závierka a návrhu na vysporiadanie hospodárskeho výsledku za minulý rok. O konsolidovanej účtovnej závierke za minulý rok sa však nič nepíše, pritom tá je pre veriteľov aj potenciálneho investora dôležitá. Arca už publikovala účtovnú závierku v novembri, ale len svojej materskej firmy Arca Investments a nie celej skupiny. Firma vykázala vysokú stratu.

Na januárovej schôdzi sa má tiež prerokovať schválenie audítora na vykonanie štatutárneho auditu individuálnej aj konsolidovanej účtovnej závierky a individuálnej výročnej správy firmy za tento rok.

Napokon sa má rozhodovať o odvolaní členov dozornej rady Arcy a voliť jej nových členov, vrátane vymenovania predsedu dozornej rady spoločnosti. Rozhodnúť sa má aj o zmene stanov firmy.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Dočasnú ochranu spoločnosti Arca Investments súd nezrušil

Účelová zmena stanov?

Pavol Krúpa, bývalý spolumajiteľ Arcy, tvrdí, že na valnom zhromaždení sa bude rozhodovať o zásadných veciach. Napríklad aj o tom, aby sa znížil počet členov predstavenstva, čo by dalo terajšiemu šéfovi R. Veličovi viac právomoci a voľnosti v riadení firmy. P. Krúpa je však s R. Veličom už mesiace v spore o pohľadávky voči Arce. Navzájom sa obviňujú, kto komu dlhuje peniaze.

P. Krúpa tvrdí, že ak sa zmeny vo vedení udejú môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť aj to, do akej miery budú veritelia spoločnosti Arca uspokojení. Celkové dlhy Arcy voči veriteľom sa odhadujú až miliardu eur.

Ochrana pred veriteľmi stále trvá

Arca tiež minulý týždeň oznámila, že vyhrala súd, ktorý mal zrušiť jej ochranu pred veriteľmi. Tá bude trvať do konca januára. Otázne však je, či si firma udrží ochranu tak dlho. Nový model ochrany pred veriteľmi sa totiž od Nového roka sprísni. S ochranou pre každého dlžníka už bude musieť súhlasiť nadpolovičná väčšina jeho nespriaznených veriteľov vyrátaná z výšky ich pohľadávok.

Firmy budú môcť navyše dostať novú dočasnú ochranu najviac na tri mesiace a s predĺžením o ďalšie tri mesiace už budú musieť súhlasiť až dve tretiny ich veriteľov.

Arca stále deklaruje snahu reštrukturalizovať firmu aj dlhy vo výško miliardy eur. Skeptici ju skôr vidia skôr či neskôr v konkurze.