Spoločnosť Arca Investments ukázala po dlhom otáľaní hĺbku svojich finančných problémov, v akých sa nachádza. Spoločnosť vykázala veľkú stratu a pred sebou tlačí astronomický dlh, ktorý sa zakrátko prihlási o slovo.

Veľká strata

Spoločnosť zaznamenala v roku 2019 vysokú stratu, ktorá sa šplhá k desiatim miliónom eur. Z výkazu ziskov a strát akciovky Arca Investments vyplýva, že sa vlani prepadla do straty vo výške viac ako 9,5 milióna eur. Pre porovnanie, v predchádzajúcom roku vykázala zisk vo výške približne 62-tisíc eur.

Za posledných desať rokov spoločnosť taký zlý výsledok nezaznamenala. Relatívne najťažší bol v tomto období rok 2015, keď spoločnosť vykázala stratu vyše 5,3 milióna eur.

Arca
Neprehliadnite

Finančník Krúpa protestuje proti ochrane českej Arcy pred veriteľmi. Bojí sa o svoje pohľadávky

Slučku sťahujú dlhy s krátkou splatnosťou

Arca Investments má v súčasnosti problémy najmä s krátkodobými záväzkami. Z účtovnej závierky spoločnosti vyplýva, že záväzky splatné do jedného roka sa za rok 2019 vyšplhali na viac ako 593,8 milióna eur. Táto suma narástla z hodnoty 450 miliónov eur v predchádzajúcom účtovnom období. Práve medzi krátkodobé záväzky sa zaraďujú aj záväzky spojené s vydávaním zmeniek.

Spoločnosť sa teda možno spoliehala na to, že podnikaním vygeneruje v krátkom čase dostatočné príjmy a bude schopná záväzky splácať. V minulom roku výrazne zvýšila objem svojich krátkodobých záväzkov aj napriek tomu, že už do roku 2019 vstupovala so zadlženosťou vo výške približne 99 percent. Tento ukazovateľ vyjadruje do akej miery firma financuje svoje aktíva pomocou cudzích zdrojov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa